Bývalý hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler se zpovídá z porušování povinností při správě cizího majetku.

Bývalý hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler se zpovídá z porušování povinností při správě cizího majetku. | foto: MF DNES

Státní zástupkyně žádá pro libereckého exhejtmana a jeho radu podmínky

  • 5
Soud s bývalou "vládou" Libereckého kraje spěje do finále. Pro bývalého hejtmana a všechny někdejší sociálnědemokratické radní žádá státní zástupkyně podmínky od šesti měsíců do tří let. Podobné tresty požadovala v závěrečné řeči i pro dva manažery krajské organizace Silnice LK.

Oč jde? Část z obžalovaných uvolněných radních pobírala odměny za členství v dozorčí radě krajských společností a porušila tak zákon o střetu zájmů. Uvolnění členové krajského zastupitelstva totiž na odměny nemají nárok.

Druhá část radních jim k tomu podle státní zástupkyně dopomohla. Radní totiž odsouhlasili vzorovou smlouvu, která nastavila pravidla odměňování členů dozorčí rady v krajské akciové společnosti Silnice Libereckého kraje. Hrozí jim za to až pět let vězení.

Nejpřísnější trest, až osmileté vězení, hrozí bývalému radnímu pro ekonomiku Zdeňku Bursovi a exradnímu pro sociální oblast Pavlu Petráčkovi. Přímo pobírali odměny za práci v dozorčí radě českolipské nemocnice a obžalováni jsou za podvod. Pro oba státní zástupkyně žádá podmínku 2,5 až 3 roky s tříletou zkušební dobou.

"Jako uvolnění radní byli v dozorčí radě krajské společnosti, přitom nebyli oprávněni pobírat odměny. Přinejmenším od 4. října 2010 věděli o tom, že odměny brát nemohou. Přesto to zamlčeli a odměny brali dál," řekla státní zástupkyně Daniela Karasová.

Nevěděl jsem, že něco porušuji, hájí se radní

Petráček ale tvrdí, že nevěděl o tom, že porušuje zákon o střetu zájmů. Celkem 251 tisíc za členství v dozorčí radě krajské společnosti Silnice LK a českolipské nemocnice před zahájením soudního líčení vrátil.

U soudu řekl, že smlouvu uzavíral v době, kdy jako radní odměnu za práci v dozorčí radě mohl pobírat. Na změnu jej prý nikdo neupozornil. "Nikdy jsem nic netajil, částky jsem přiznával v každoročním čestném prohlášení. Předával jsem je právníkovi kraje, na rozpor se zákonem mě nikdy neupozornil. V opačném případě bych peníze nebral," hájil se Pavel Petráček.

Bývalý radní Zdeněk Bursa na rozdíl od Petráčka peníze, celkem 352 tisíc, nevrátil. Včera na svoji obhajobu odmítl cokoliv říci. Jeho obhájce se snažil znevěrohodnit výpověď vedoucího právního oddělení, který vypověděl, že na nezákonné pobírání odměn Bursu upozornil.

"Věděl jsem, že radní Bursa je člen dozorčí rady českolipské nemocnice a mohlo se ho to týkat (novela zákona o střetu zájmů, pozn. red.). Do té doby to nebyla obecně známá věc. Neformálně jsem se s ním o tom bavil v souvislosti s probíráním jiného materiálu," uvedl při minulém hlavním líčení právník Petr Anton.

Radní nechápou, proč jsou obžalovaní

"Výpověď je nevěrohodná. Logické by bylo, že by pak zpracoval dokument se stanoviskem. Jinak by neplnil svoji funkci," upozornil Bursův obhájce Martin Havelka.

Roční podmínku s odkladem na rok a půl žádá státní zástupkyně pro někdejšího radního pro dopravu Martina Seppa. Jako člen dozorčí rady bral odměny ve společnosti Silnice LK. Peníze vrátil ještě před zahájením trestního stíhání. Se stíháním nesouhlasí.

Ostatních šest někdejších politiků včetně bývalého hejtmana Eichlera se zpovídá z porušování povinností při správě cizího majetku. Trvají na své nevině a také oni nechápou, proč jsou stíháni.

Tvrdí, že schvalovali jen obecnou smlouvu bez jmen a odsouhlasili ji právníci.

"Obvinění je absurdní. Je to, jako kdyby byl zbrojíř stíhán za to, že s pistolí, kterou vyrobil, někdo spáchal trestný čin," uvedl Stanislav Eichler. Bývalý radní Radek Cikl podotkl: "Nemůžu se zbavit dojmu, že cílem bylo naše společenské ponížení."

Rozsudek padne 19. června.