Převážnou část peněz na stavbu štoly si půjčil stát od Evropské investiční

Převážnou část peněz na stavbu štoly si půjčil stát od Evropské investiční banky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Žádná EU, kritizovanou štolu za půl miliardy uhradí český plátce daní

  • 11
Jablonec nad Nisou má problém se stavbou protipovodňové štoly z místní přehrady. Mnoho místních tvrdí, že stavba za půl miliardy je zbytečná. Radnice argumentuje mimo jiné tím, že skoro celou štolu zaplatí EU. MF DNES zjistila, že ve skutečnosti si stát evropské peníze jen půjčil a stavbu tak zaplatí čeští daňoví poplatníci.

"Finance neplynou ze státního rozpočtu, ale z dotace na protipovodňová opatření z programu Evropské unie prostřednictvím ministerstva zemědělství," tvrdil v dubnu Jablonecký měsíčník vydávaný místním magistrátem. Podobné sdělení zveřejnilo město i v květnu na svůj web. "Jsou to finance z EU na protipovodňová opatření, na nic jiného," stojí ve zprávě.

Štola v Jablonci

Stavbou protipovodňové štoly je pověřeno společenství firem Syner a Metrostav.

Železobetonová štola bude dlouhá 1,259 kilometru, široká 3,1 metru a vysoká 2,75 metru. Průtok bude 30 metrů krychlových za sekundu.

Celkové náklady na stavbu převyšují 434 milionů korun.

Hotová má být v červnu příštího roku.

Město není investorem štoly, tím je Povodí Labe. Magistrát se ale rozhodl, že že bude prostředníkem mezi obyvateli Jablonce, stavbaři a investorem.

Jenže dokumenty z ministerstev zemědělství a financí a také výpis ze zadání zakázky na štolu, které má k dispozici MF DNES, ukazují, že v tomto bodě město neříká pravdu. Peníze na štolu jdou totiž ze státního rozpočtu.

"Peníze na protipovodňová opatření z tohoto programu skutečně plynou ze státního rozpočtu. Většinový podíl z nich tvoří peníze poskytnuté Evropskou investiční bankou, tyto úvěrované prostředky jsou však součástí státního rozpočtu ČR. To znamená, že samotný program nikdy z prostředků EU či jejich fondů nebyl financován," potvrzuje i mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Kvůli povodni vznikla přehrada, argumentují místní

Podle některých Jabloneckých je celý projekt zbytečný. Na besedách týkajících se této stavby štolu často napadali jako zbytečnou, jelikož povodně byly ve městě na konci 19. století a kvůli nim vznikla přehrada ve Mšeně.

Odpůrci stavby tvrdí, že štola má jen zvýšit cenu pozemků, které bude chránit. Některé pozemky ve městě totiž patří do záplavové oblasti a jejich tržní cena se po výstavbě štoly zvýší.

Ředitel jablonecké pobočky Povodí Labe Jaroslav Jaroušek to odmítá. "Lidé, kteří upozorňují na zbytečnost štoly, se domnívají, že k nám nemůže přijít velká voda. Když mohla být v roce 1897, tak proč ne zítra nebo za měsíc," uvedl.