V továrně se budou vyrábět motory pro automobily značky Mercedes-Benz. Ilustrační snímek

V továrně se budou vyrábět motory pro automobily značky Mercedes-Benz. Ilustrační snímek | foto: AP

Za hranicemi vyroste továrna na motory Mercedesu. Pracovat tu mohou i Češi

  • 0
V polském Jaworu, který leží zhruba 80 kilometrů od českých hranic, postaví Němci velkou továrnu. Jeden z největších výrobců automobilů Daimler AG tu chce investovat půl miliardy euro. Společnost zde bude vyrábět benzinové čtyřválce a dieselové motory pro vozy značky Mercedes-Benz.

Výrobu motorů chce Daimler zahájit v roce 2019, práci zde najde až 1500 lidí. „Plánovaná výstavba nového závodu je dalším krokem v naší celosvětové strategii růstu. Rozšíření kapacity ve východní Evropě odráží rostoucí mezinárodní orientace našeho podniku. To povede k větší flexibilitě a efektivitě v naší celosvětové výrobní síti,“ říká Markus Schäfer, člen představenstva Mercedes-Benz.

Stavbu nové továrny vítá i polská strana. „Smlouva s automobilkou potvrzuje polskou otevřenost vůči zahraničním investicím,“ říká místopředseda polské vlády Mateusz Morawiecki.

„Investice pomůže polské ekonomice a vytvoří další podmínky pro její rozvoj. Doufám, že tato investice bude katalyzátorem dalších podobných projektů, které zvýší konkurenceschopnost polského hospodářství.“

Projekt podle něj přichází v symbolický čas, kdy si Polsko připomíná smlouvu o dobrém sousedství a přátelské spolupráci s Německem z roku 1991, která nastartovala politickou a hospodářskou transformaci země a byla klíčovým bodem v usmíření znovusjednoceného Německa s Polskem. „Jsem přesvědčen, že to posílí spolupráci obou zemí,“ dodává Morawiecki.

Továrna zaměstná stovky lidí

V továrně najde zaměstnání několik stovek lidí. Vzhledem k poloze Jaworu můžou být volné pracovní pozice zajímavé i pro nezaměstnané z České republiky.

„Ve svém okolí mám jedince, kteří za prací dojíždějí do zahraničí. Například můj známý z Desné každý den vyráží do Drážďan a vyplatí se mu to víc, než kdyby tam bydlel,“ říká starostka Harrachova Eva Zbrojanová. „Jawor není tak vzdálený, aby lákavá finanční odměna nebyla dostatečnou motivací,“ dodává starostka.

Podle ní by městu naopak mohla nová továrna pomoci i z hlediska cestovního ruchu. „Poláci, na rozdíl od Čechů vyrážejí na svátky či o víkendech do zahraničí a jsou zvyklí utrácet například v restauracích. Pokud by se zvýšila životní úroveň v okolí Jaworu, mohl by stoupnout zájem o Harrachov a více Poláků by si sem našlo cestu.“

Nová továrna by se mohla dotknout i společnosti Denso, největšího zaměstnavatele v průmyslovém odvětví v Liberci. Ta zaměstnává i početnou skupinu Poláků. Přesto se odlivu zaměstnanců neobává.

Odlivu Poláků z českých firem se neobávají

„Abychom jim působení v české firmě co nejvíce usnadnili a zároveň je začlenili, vychází všechna firemní oznámení včetně interního časopisu automaticky také v polštině. Všechny směny máme pokryty svozy ze směru Zgorzelec-Zawidov a Bogatynia-Porajów. Nejdelší vzdálenost, jakou tedy za prací denně překonávají, je 60 km. Dojíždění do polského Jaworu by pro lidi ze zmíněných oblastí znamenalo 100-120 km, bude tedy záležet na podmínkách, jaké firma Daimler AG svým potenciálním zaměstnancům nabídne,“ říká Markéta Dousková, mluvčí libereckého Densa.

Stejný názor zastávají i představitelé Euroregionu Nisa. „Jawor je příliš vzdálený od průmyslových zón Liberecka, do kterých Poláci dojíždějí za prací. Nemyslím si tak, že by hrozil nějaký odliv pracovních sil. Nová továrna spíš stáhne zaměstnance z oblasti Wroclawi. Pokud by naopak nový závod lákal pozornost Čechů, tak například z továrny v Kvasinách,“ myslí si jednatel české části Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.

S jeho slovy souhlasí i jednatel polské části Euroregionu Nisa Andrzej Jankowski. „Na konci roku 2015 byla v Jaworu nezaměstnanost 17 procent což převyšuje průměr celého vojvodství. Ten činil 8,4 procenta. Továrna by tak měla získat dost pracovních sil z řad místních obyvatel,“ vysvětluje.

Polský Jawor není pro Liberecký kraj neznámý. Dlouhodobě spolupracuje s Turnovem, který je jeho partnerským městem. Do Polska často jezdí turnovská místostarostka Jana Svobodová, která má partnerská města na starosti.

„Poláci mají z výstavby továrny velkou radost, chtěli nalákat investory a teď se jim to podařilo. Hned nám poslali zprávu, ve které se továrnou chlubili. Pro nás je to také radostná zpráva, s Jaworem máme nadstandardní vztahy, většina turnovských spolků k nim jezdí. Hojně navštěvované jsou například trhy chleba a perníku,“ říká Svobodová.