Fenka Doli.

Fenka Doli. | foto: ZOO Liberec

Lovkyně pytláků zemřela, kynoložka letí do Konga cvičit její štěňata

  • 0
Před dvěma lety odlétala českolipská kynoložka Hana Böhme do Afriky s fenkou belgického ovčáka Camou. Vycvičila ji na hledání slonoviny a masa z divokých zvířat. Letos v červnu fena zahynula v Kongu při autonehodě, zůstalo po ní ale sedm štěňat. Dvě z nich teď letí kynoložka vycvičit.

Štěňata bude trénovat pro boj proti ilegálnímu obchodu se slonovinou, masem a kůží ohrožených zvířat. „Jedno ze štěňat, pes Orion, už dnes hlídá jako obranář rezervaci pro handicapované šimpanze, na výcvik vyhledávání slonoviny a bushmeatu nebyl vhodný, protože je moc ostrý,“ popsala Böhme.

„Další čtyři štěňata odletěla na výcvik do Ugandy, jedno z nich se pak vrátí do Konga a já mám měsíc na to, abych v Kongu vycvičila ta poslední dvě, fenku Doli a psa Titana. S tím mi ale pomůže ještě veterinářka Barbora Červená, která letí se mnou. Dva psy bych sama za tak krátkou dobu nezvládla,“ doplnila kynoložka.

Výcvik Camy probíhal v Česku, pomohla zoologická zahrada

Doli je podle ní přesná kopie své matky a nemyslí si, že s ní bude velká práce. Štěňata už prošla výcvikem na poslušnost, Konžané ale neumějí psům „navtiskovat“ pachy.

„To je věc, kterou je musím naučit já. Doufám, že to za ten měsíc zvládnu,“ upozornila Böhme, pro niž to bude nová zkušenost. Camu totiž vycvičila v Čechách, k dispozici měla pachové konzervy z liberecké zoologické zahrady, která jí půjčila i slonovinu.

V Kongu se psi naučí vyhledávat pašovaná zvířata a produkty pomocí zboží zabaveného pytlákům. Nejvíce záchytů mívají psi u bushmeatu, tedy masa z divokých zvířat a nábojů do zbraní. Poslední dobou se pytláci zaměřují hojně také na luskouny, šupinaté plaché savce, kteří jsou žádaní zejména v asijských zemích kvůli masu, ale i šupinám, které podle pověry působí jako afrodiziakum.