Hejtman kvůli obvinění loni rezignoval na předsednictví hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Vzdal se i funkce předsedy Regionální rady ROP Severovýchod, která rozhoduje o přidělování evropských dotací.

Hejtman kvůli obvinění loni rezignoval na předsednictví hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Vzdal se i funkce předsedy Regionální rady ROP Severovýchod, která rozhoduje o přidělování evropských dotací. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stíhání hejtmana Půty pokračuje, jeho stížnost státní zástupce zamítl

  • 2
Právníci obviněného hejtmana Martina Půty neuspěli. Státní zástupce zamítl stížnost hejtmana proti zahájenému trestnímu stíhání. Hejtman čelí obvinění pro podezření z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci.

Obvinění souvisí s projektem opravy libereckého kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů. Měla na něj jít evropská dotace.

„Stížnost obviněného proti usnesení o zahájení trestního stíhání byla zamítnuta jako nedůvodná,“ vysvětlil státní zástupce Radim Kadlček. Blíže celé přípravné řízení nemůže komentovat.

Hejtman kvůli obvinění loni rezignoval na předsednictví hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

Vzdal se i funkce předsedy Regionální rady ROP Severovýchod, která rozhoduje o přidělování evropských dotací. Se svým stíháním však nesouhlasí a tvrdí, že se ničeho nedopustil.

Blíže se vyjádří poté, co se sejde s právníky.

„Rozhodnutí mě v podstatě nijak nepřekvapuje. Jsem obviněn z něčeho, co jsem neudělal, pan státní zástupce je přesvědčen o opaku a je mi jasné, že se to bude snažit dotáhnout až k soudu. Nemám jen dobrý pocit z toho, jak se to celé prodlužuje. Možná to je také další záměr,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Vyšetřování probíhá standardně. Není to žádný záměr, nepřekročili jsme ani žádné lhůty,“ reagoval státní zástupce.

Obviněný hejtman se ještě může bránit například tím, že si podá podnět k výkonu dohledu nad činností státního zástupce krajského státního zastupitelství. Řešilo by ji pak Vrchní státní zastupitelství.

Hejtmanův advokát zpochybnil postup policie

Hejtmanův advokát Gřivna v lednové stížnosti adresované jabloneckému útvaru odhalování korupce a finanční kriminality zpochybnil postup policie.

„Z předloženého spisového materiálu vyplývá, že neexistuje žádný relevantní důkaz o tom, že si obviněný skutečně dal slíbit, popřípadě dokonce z části již přijal jakoukoli formu úplatku,“ psal právník Tomáš Gřivna ve stížnosti, kterou ocitovaly Lidové noviny.

Jedním z důkazů má být i tabulka, kterou policisté našli při domovní prohlídce u jednoho z pracovníků Metrostavu. Firma kostel opravovala. Mimo jiné na ní byla suma 800 tisíc korun a přezdívka „Nejvyšší“.

Vyšetřovatelé jsou i na základě odposlechů přesvědčeni o tom, že jde o všimné pro Martina Půtu. Pracují s verzí, že měl ze své pozice zajistit snazší vyplácení peněz pro Metrostav.

Projekt byl totiž od počátku veden jako rizikový a peníze se měly proplatit až po skončení opravy a následné kontrole. Hejtman o tabulce neví a jakoukoliv korupci odmítá.