Zahradníci v sychrovském parku vysadí ještě letos 650 nových stromů a skoro 13...

Zahradníci v sychrovském parku vysadí ještě letos 650 nových stromů a skoro 13 tisíc okrasných keřů a růží. Zároveň dřevorubci odstraní přes tisíc starých stromů a náletových dřevin. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zarostlý knížecí park na Sychrově projde největší obnovou od války

  • 1
Park, který kompozicí připomene elegantní husí nohu, bude znovu u zámku Sychrov. Zahradníci v něm vysadí ještě letos 650 nových stromů a skoro 13 tisíc okrasných keřů a růží. Zároveň dřevorubci odstraní přes tisíc starých stromů a náletových dřevin.

„Jsou často hodně nemocné a některé dokonce úplně prožrané. Další dřeviny, které necháme porazit, utlačují vzácné stromy,“ řekl ředitel Národního památkového ústavu v Libereckém kraji Miloš Kadlec. „Na mnoha vykácených místech založíme nové trávníky. Pokryjí plochu o rozloze skoro jednoho hektaru.“

Letos zkrásní ještě parky u zámku Hrubý Rohozec a hradů Frýdlant a Grabštejn. Do sychrovského parku však půjde nejvíce peněz - více než 13 milionů korun.

Velkolepá obnova ho vrátí do první poloviny 19. století, kdy ho vytvořili majitelé panství, knížata z rodu Rohanů.

Prohlídkové okruhy sychrovským zámkem přilákají ročně přes sto tisíc lidí.

Park však vidí dalších několik desítek tisíc lidí. Na Sychrov míří za vánočními a velikonoční trhy, na populární Skotské hry nebo na koncerty.

„Kompozice parku napodobuje husí nohu. Od průčelí zámku se rozbíhají tři hlavní prostorové osy, lemované okrasnými dřevinami,“ upozornil Kadlec. „Náletové dřeviny je však odsunuly do pozadí. Jejich kácení již začalo a potrvá do konce února. Dokud neskončí, zůstane park uzavřený pro veřejnost.“

V březnu památkáři park znovu otevřou. Návštěvníci však budou muset chodit pouze po vyznačených cestách a vyhnout se uzavřeným místům. Upozorní je na ně výstražné cedule.

„Obnovu parku připravujeme od roku 2009 a jedná se o jeho nejrozsáhlejší úpravu od konce druhé světové války,“ konstatoval Kadlec. „Projektovou dokumentaci pro nás vypracoval Ateliér Krejčiřík, který připravoval mimo jiné obnovu zámeckých parků v Buchlovicích a Miloticích, obnovu zahrady u brněnské vily Tugendhat či na zámku Kuks.“

Park na Sychrově se promění podle dochovaných historických pramenů. Kadlec se těší, až v něm znovu rozkvetou růže a cizokrajné květiny, které se na zámku pěstovaly za Rohanů.

Po vykácení stromů vynikne i Grabštejn

Už loni v listopadu odstartovala obnova parku a lesoparku u hradu Grabštejn. Do projektu za 3,2 milionu korun patří rovněž vymýcení nemocných nebo přestárlých stromů.

Po jejich likvidaci Grabštejn mnohem více vynikne. Zatím se jeho krása ztrácí lidským očím v korunách stromů.

V únoru začne obnova zámeckého parku na Frýdlantu a na Hrubém Rohozci. Ve Frýdlantu vyjde zhruba na jedenáct milionů korun a na Hrubém Rohozci asi na tři miliony korun. Památkáři získali i tady dotace z Evropské unie.

Na Hrubém Rohozci se letos dočká opravy i zeď kolem zámeckého parku. Rozpadá se a na jednom dlouhém úseku se úplně zhroutila.

„Na její opravu jsme obdrželi dotaci dva miliony korun od ministerstva kultury,“ uvedla Marie Jalová, vedoucí odboru správy majetku na sychrovském pracovišti památkového ústavu.

Aby zeď po rekonstrukci vydržela, padne k zemi osmnáct blízkých stromů. Jejich kořeny zeď narušují. Pokácené stromy nahradí v parku nová výsadba. Objeví se ovšem tam, kde nebude ohrožovat opravenou zeď.

Dřevo z pokácených stromů a stromků památkáři nechtějí prodávat. „Na Sychrově ho využijeme na vytápění oranžérie,“ vysvětlil Kadlec. „Kmeny zdravých stromů odvezeme na pilu. Tam z nich udělají trámy nebo prkna, která skončí v našich restaurátorských dílnách.“