Zámek zarůstá a pustne. | foto: MF DNES

Sny o zámeckém hotelu ve Studenci zmařila krize, teď je na prodej

  • 4
Jak vymalovaná vypadá podkrkonošská vesnice Studenec. Až na dva kazy. Prvním je opuštěný a zchátralý pseudorenesanční zámek, druhým starý pečovatelský dům.

S pečovatelským domem si Studenec, dvojnásobná Vesnice roku v Libereckém kraji, poradí sám. Nechá ho zbourat a za 20 milionů korun postaví nový - bez úvěru a bez dotací. Vydá na něj dvě třetiny svého ročního rozpočtu.

„Zámek ovšem není náš a nemůžeme ovlivnit, jak vypadá a co se s ním stane,“ říká starosta Studence Jiří Ulvr. „Vlastní ho izraelská společnost Sellar. Chtěla tam vybudovat hotel, ale pak změnila plány. Zámek je nevyužitý a zpustlý.“

K prodeji za 22 milionů

Bývalý zámek nepatří mezi kulturní památky a na webu reality.idnes.cz visí nabídka na prodej za cenu 22 milionů korun. „Vím, že se společností Sellar jedná zájemce z Dánska,“ uvádí Ulvr.

„V poslední době k nám na obec volá český zájemce a v souvislosti se zámkem se vyptává na řadu věcí. Když můžeme, rádi mu odpovíme. Byli bychom rádi, aby se zámek stal znovu ozdobou obce.“

Od konce 16. století stála ve Studenci na místě dnešního zámku renesanční tvrz, později přestavěná na barokní budovu. Pseudorenesanční zámek s novým jihozápadním křídlem z ní vystavěl na konci 19. století Karel Berger z Bergentalu.

V druhé polovině 70. let minulého století zámek připadl Chemickým závodům Litvínov. Upravily ho na rekreační zařízení. Po roce 1989 se změnilo v hotel. Následovalo jeho uzavření. V roce 2006 získala bývalý zámek společnost Sellar.

Vandalové nadělali v zámku škody

„Ani nám se nelíbí, jak bývalý zámek vypadá. Současnému stavu napomohli také vandalové, kteří se do zámku dostali násilím a nadělali v budově velké škody,“ tvrdí Pavel Švéda, zástupce společnosti Sellar.

„Zámek nabízíme k prodeji, případně sami hledáme jeho další možné využití.“ Společnost Sellar koupila před více než deseti lety zámek s vizí, že ho přestaví na wellness hotel s dalším rekreačním zázemím.

„V roce 2007 ale přišla hospodářská krize. Trvala až do roku 2013 a naše plány ve Studenci zmařila. Finanční prostředky z vlastních zdrojů jsme využili na dokončení jiných projektů,“ dodává Švéda.

„Nedávno se nám třeba povedlo celoročně otevřít hotel pro rodiny s dětmi ve Špindlerově Mlýně. V současné době se české i světové ekonomice daří, a věříme, že se projekt na rekonstrukci bývalého zámku ve Studenci podaří oživit.“

Budova zarůstá, fasáda se drolí

Rozlehlá zámecká budova pustne, zarůstá křovím a trávou. Fasáda je oprýskaná a drolí se. Některá okna mají rozbitá skla. Na webu reality.idnes. cz se nacházejí snímky z vnitřku zámku. Dokládají, jak tam řádili vandalové. Naskýtá se mimo jiné pohled na vlhnoucí stěny, opadávající omítku, nepořádek na pokojích.

„Zámek potřebuje kompletní rekonstrukci. Náklady na ni odhaduji na sto milionů korun,“ upozorňuje Ulvr. V dobách největší slávy lákal hotel na 28 pokojů s vlastním sociálním zařízením a ukrýval se v něm i plavecký bazén. Hosté využívali restauraci a jídelnu a velkou společenskou místnost. K zámku se přimyká velký park, louka a parkoviště. Sousedí s ním také dvě velké dvoupatrové dřevěné chaty.

„Objevil se zájemce, který uvažoval o rekonstrukci zámku na domov důchodců a na centrum pro handicapované děti s hypoterapií (léčba s pomocí jízdy na koních, pozn. red.),“ poznamenává Jakub Jodl, prodejce z reality.idnes.cz. „Za zámek však nabízel málo peněz.“

Bývalý zámek se rozkládá nedaleko hlavní silnice z Nové Paky do krkonošských měst Jilemnice a Vrchlabí, tedy na výhodném místě. Ke sjezdovkám s lanovkami na Benecku a v Herlíkovicích je ze Studence kolem patnácti kilometrů.

Studenec uspěl v soutěži Vesnice roku

Sám Studenec patří mezi nejmalebnější obce v Podkrkonoší. Není tam nouze o práci. Obec hospodaří bez dluhů. V posledních deseti letech tam radnice dokázala využít dotace z Evropské unie, ale i z národních zdrojů. Výsledkem je titul Vesnice Libereckého kraje 2012 a stříbro v mezinárodní soutěži Evropská kvetoucí sídla 2010.

„Ve Studenci se nám povedlo vybudovat víceúčelové hřiště, přírodní amfiteátr, arboretum, naučnou stezku, sběrný dvůr, nové chodníky i nové úseky veřejného osvětlení,“ říká Ulvr.

„Modernizace se dočkala naše základní škola, dvě mateřské školy, zdravotní středisko i radnice. Nechali jsme je také zateplit. Od roku 2006 jsme vložili do obecního majetku přes osmdesát milionů korun, aniž bychom si museli brát a splácet úvěry.“

Školu čeká přístavba

Obci se daří i díky úspěšným podnikatelům a velkým firmám, které tam působí. Na radnici proudí daně z jejich příjmů. „Ve Studenci máme skoro všechny řemeslníky, na něž si vzpomenete, a také obchody a restaurace,“ tvrdí Ulvr.

Studenci prospěla více než dva roky dlouhá rekonstrukce silnice z Nové Paky do Vrchlabí. Patří sice mezi nejrušnější vozovky v Libereckém kraji, ale zase se vedle ní uživí velký autosalon.

V příštích letech se chce Studenec pustit do přístavby základní školy. Chodí do ní 390 dětí ze Studence a jedenácti okolních obcí. Třídy pro ně už přestávají stačit. Studenecká škola využívá k vytápění tepelná čerpadla, napojená na osmnáct vrtů. Sahají do hloubky 125 metrů.