Andrea Tůmová a Michaela Dlouhá obhajují svou architektonickou práci revitalizace libereckých částí.

Andrea Tůmová a Michaela Dlouhá obhajují svou architektonickou práci revitalizace libereckých částí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Studenti architektury představili vizi Liberce, chtějí parky a bulvár

  • 5
Studenti liberecké architektury představili možnou budoucí podobu krajského města, kterou rozpracovali ve svých semestrálních projektech. Většina z nich chce do města zakomponovat více zelených ploch a zklidnit dopravu.

Podle návrhů by se například z ulice Dr. Milady Horákové měl stát atraktivní bulvár, kde by jezdila tramvaj, lemovala jej alej i cyklostezky. Papírové náměstí a okolí podle studentů přestane být zdevastovanou částí města přímo v centru, ale naopak vyhledávanou adresou pro bydlení. (Více o zanedbaném Papírovém náměstí čtěte zde.)

Návrhy studentů

Své vize představilo celkem pět studentských týmů. I když se v mnohém lišily, pojilo je zacílení na výraznější zastoupení zeleně ve městě.

Studenti řešili také skutečnost, že město rozděluje na dvě poloviny dálniční průtah i nádraží. Pokusili se tyto překážky překlenout například zeleným valem.

V projektech počítají i s dopravou svedenou do tunelů a zklidněním centra města. Šaldovo náměstí by se tak například stalo z rušné křižovatky skutečně náměstím.

Poprvé se na liberecké fakultě řeší tak rozsáhlý urbanistický projekt ve spolupráci s městem a řadou odborníků. "Jedná se o unikátní spolupráci školy a města při hledání nového pohledu na budoucnost města," komentoval vedoucí projektu Jiří Janďourek.

Návrhy studentů ale podle náměstka pro územní plánování Jiřího Rutkovského přicházejí v době, kdy už běží schvalování územního plánu. Podle něj bude obtížné, aby se do něj nápady skutečně dostaly. Přestože některé vypadají spíše utopisticky, náměstka řada podnětů zaujala.

"Zajímavé jsou třeba studenty představené vazby na řeku Nisa, kterou zatím nejsme schopni řádně využívat. Zaujalo mě také navrhované využití plochy vlakového nádraží, které dnes město rozděluje," komentoval představy budoucích architektů na možnou podobu města Rutkovský.

Projekty narazí na realitu, myslí si náměstek

Zároveň upozornil, že řada vizí narazí na realitu. "Na vylepšení okolí Nisy je potřeba se dívat i z pohledu povodňových opatření, která jsou dána a nejde s nimi nic dělat. Zaujal mě třeba i projekt, který počítá se stavbou přehrad na Nise. Jen si neumím představit jednání s majiteli pozemků, kteří nám nechtějí pustit ani metr," upozornil Rutkovský.

Návrhy studentů liberecké architektury na přeměnu Šaldova náměstí
Studentky Andrea Tůmová a Michaela Dlouhá obhajují svou architektonickou práci týkající se revitalizace částí Liberce.
Návrhy studentů liberecké architektury na přeměnu města

"Na budoucnost jsme se chtěli dívat bez zatížení, proto jsme například v projektu nepočítali s výkupy pozemků," nastínila při představení jednoho z projektů spoluautorka Andrea Tůmová.

Součástí návrhu kolektivu studentů bylo například přetvoření ulice Milady Horákové ve velký bulvár. "Byla by to taková paralela k dálnici, stáhla by městskou dopravu, sloužila by i chodcům. Pro celé území by to znamenalo rozvoj," poznamenala studentka.

Studenti například počítali s přemístěním teplárny z centra na okraj. Plocha by se pak dala využít jako park. "Spousta věcí se možná může dnes zdát nerealizovatelných a přehnaných, ale mohou posloužit jako doporučení, kam rozvoj směrovat," řekl vedoucí projektu Janďourek.

Podle většiny studentů by se už město nemělo dál rozšiřovat, při bytové výstavbě by se ale měly spíše využít proluky či neobydlené části, které chtějí zatraktivnit.