Na kampani libereckých studentů spolupracuje Institut klinické a experimentální medicíny. (ilustrační snímek)

Na kampani libereckých studentů spolupracuje Institut klinické a experimentální medicíny. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

I po smrti spolužačky studenti burcují, aby lidé darovali kostní dřeň

  • 4
Studenti liberecké univerzity burcují kolegy z celé země, aby darovali krvetvorné buňky a kostní dřeň. Rozšiřují tak svoji loňskou spontánní akci inspirovanou smutným příběhem smrtelně nemocné kamarádky Vendy. Do kampaně Připoj se, daruješ život, se může přidat kdokoli.

"Chceme otevřeně mluvit o leukémii a dalších nemocech, které se dají pomocí transplantace kostní dřeně léčit. Rádi bychom tím vzbudili zájem možných dárců, aby se zapojili do jednoho z českých registrů," řekl k iniciativě Radek Němeček, předseda Studentské unie Technické univerzity v Liberci.

"Vendy nám tehdy řekla, že nedoufá, že se najde dárce konkrétně pro ni. Chtěla ale, kdyby její příběh pomohl dalším lidem bez ohledu na to, jak to dopadne s ní. I když to nedopadlo dobře, její přání jsme vyslyšeli a chceme dál pokračovat," uvedl Němeček ke kampani Připoj se, daruješ život.

Studenti mají profesionálně vytvořené letáky, více informací se lidé dozví i z webové stránky darce.sutul.cz. Osvětu rozjedou v průběhu dubna také na Facebooku nebo ve studentských organizacích. O akci se tak dozví i jiné vysoké školy. Letošní výzva se obrací i na potenciální dárce krve.

Na kampani libereckých studentů spolupracuje Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). V dubnu na univerzitě zajistí kontrolní vyšetření zájemců o dárcovství. Ti tak nebudou muset jet na vyšetření do Prahy.

Kvalitních dárců je málo

Odběrům budou předcházet i přednášky. "Kampaň je otevřená nejen studentům, ale uvítáme i lidi z ulice," ujistila koordinátorka IKEM Gabriela Hošková.

Kvalitních dárců je totiž v zemi málo. A u studentů je velká pravděpodobnost, že mezi nimi bude potřebný dárce. Mladí lidé od 18 do 35 let jsou navíc jedinými vhodnými adepty ke vstupu do Českého registru krvetvorných buněk. V registru mohou být až do šedesáti.

Ročně přitom u nás onemocní poruchou krvetvorby tisíc lidí, stovka leukemií. Transplantace kostní dřeně je jejich jedinou šancí na záchranu života.

"Nynější databáze registru 'stárne' a je nezbytné ji doplňovat o mladé a zdravé dobrovolníky. V příštích pěti letech budeme muset z registru vyřadit zhruba šest tisíc zaregistrovaných dárců právě kvůli věku. Proto se snažíme nábor cílit na mladou generaci," zmínila Gabriela Hošková.

Z Liberce se zaregistrovalo 74 studentů

Po loňské výzvě byli do českého registru dárců krvetvorných buněk zaregistrováni 74 liberečtí studenti. Dva z nich už byli vybráni k podrobnějšímu testování. To už směřuje k samotnému odběru krvetvorných buněk.

"Je to obrovský úspěch a náhoda, z třiadvaceti tisíc dárců se jen zhruba procento dostane ke skutečnému odběru," zmínila koordinátorka IKEM Hošková.

Podmínky pro rozhodnuté dárce jsou velmi přísné. Musejí vážit nejméně 50 kilogramů, zapotřebí je výborný zdravotní stav. Pokud lidé trpí sezonními alergiemi, není to překážka. Dárce ale nesmí dlouhodobě brát žádné léky, nevadí jen antikoncepce.

Ke konci loňského roku bylo v registru 22 681 aktivních dárců krvetvorných buněk. Zařazeno bylo 1 378 nových dárců.