Čtveřice jabloneckých gymnazistů vyrazí letos v létě pěšky na...

Čtveřice jabloneckých gymnazistů vyrazí letos v létě pěšky na tisícikilometrovou trasu z Prahy do Benátek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Čtveřice studentů jde pěšky do Benátek. Stejně jako Karel Hynek Mácha

  • 27
Čtveřice studentů jabloneckého gymnázia Dr. Randy se rozhodla, že pěšky okopíruje přes tisíc kilometrů dlouhou cestu z Prahy do italských Benátek. Tu přesně před 180 lety podnikl romantický básník Karel Hynek Mácha. Studenti na měsíční pouť vyrazí na den přesně jako slavný lyrik.

Když čtvrtého srpna 1834 časně ráno vyrazil básník Karel Hynek Mácha ze svého pražského bytu s přítelem Antonínem Strobachem pěší chůzí směr italské Benátky, mnozí si nad romantikovým nápadem ťukali na čelo.

Přesně po 180 letech od Máchovy poutě si možná opět někteří budou myslet něco o bláznovství. Čtveřice studentů jabloneckého Gymnázia Dr. Randy se totiž rozhodla, že Máchovu cestu okopíruje a taktéž pěšky.

Dominika Lišku, Václava Kabelu, Jiřího Kočíba a Matyáše Fouse čeká na cestě do italského města přes tisíc kilometrů. Vyjít chtějí na den přesně jako Mácha.

"Řekli jsme si, že nechceme prázdniny trávit válením se na přehradě. Původně jsme chtěli vlakem projet všechna hlavní města Evropy, jenže to by pro nás jako studenty bylo příliš finančně náročné," říká vedoucí expedice nazvané Mácha trail summer 2014 Dominik Liška.

Nejlevnější dopravní prostředek

Nakonec se tedy rozhodli, že využijí nejlevnější dopravní prostředek na světě - své vlastní nohy. "Byl to tak trochu nápad mě a mé mamky, která učí český jazyk a upozornila mě na kulaté výročí Máchovy cesty do Benátek," dodává student.

Přechod z Prahy přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Innsbruck, Brenner do cíle na severu Itálie by měl studentům prvních a třetích ročníků gymnázia trvat přibližně 28 dní. Nazpátek ale pojedou autobusem, aby stihli začátek školy.

"Denně chceme ujít kolem třiceti kilometrů," dodává Václav Kabela. Na zádech každý člen expedice ponese kolem patnácti kilo. Spát budou pod širákem nebo ve stanech. "Na české straně jednáme o nějaké pomoci s gymnázii, která se vyskytnou na naší trase, že bychom mohli přespat u nich," doplňuje Jiří Kočíb.

Kromě proviantu, spacáků či oblečení si čtveřice do batohů přibalí i nejproslulejší Máchovo dílo - jedno z vydáních lyrickoepické skladby Máj. "Nejprve si do něj chceme nechat dát razítko v Máchově muzeu v Doksech a potom v Benátkách, aby nám věřili, že jsme tam došli," směje se Matyáš Fous.

Zásoby si budou kupovat cestou

To, že si mladí dobrodruhové nezkrátí svoji pouť třeba stopem, bude sledovat také online GPS. "Budeme také pravidelně o své cestě referovat na našich facebookových stránkách a blogu. Cestou budeme točit i film o naší výpravě," odhaluje Liška.

Členové výpravy zatím dálkovou chůzi trénují individuálně. "Někdo jede třeba chodit s rodiči do Tater. Spolu jsme šli například z Jablonce na nejvyšší vrchol Jizerských hor Smrk," popisuje Kabela s tím, že rozhodně na cestě zničí jedny boty. "Bereme raději dvoje."

Jídlo chtějí studenti kupovat jednou za pět dní přímo na cestě. "Nechceme s sebou tahat nějaké konzervy, přeci jenom se naše batohy na zádech už tak dost pronesou," upozorňuje Kočíb.

A jak se dnešní mladá generace dívá na trochu "otravného" Máchu, který je jednou z maturitních otázek z českého jazyka a Máj bývá povinnou školní četbou? "Spíše než Máchovo dílo nás zaujal jeho život bohéma, bouřliváka. Že to nebyl žádný zasněný muž, který chodí po krajině s kytičkami," uzavírá Liška.