Sýček je kriticky ohrožená sovička.

Sýček je kriticky ohrožená sovička. | foto: Jim Villager

Kriticky ohrožený sýček žije. Vesnici vyměnil za českolipské sídliště

  • 2
Známé volání sýčka už téměř neuslyšíte. Kdysi nejběžnější sova našich vesnic je dnes na vymření, v Čechách jich žije do 100 párů, nejvíce na severu Čech. Ornitologové však zjistili, že několik sýčků se usadilo přímo v České Lípě. Soviček by zde mělo žít asi pět párů.

„V posledních letech jsem pozoroval sýčka především na dvou panelových sídlištích Špičák a Sever v České Lípě. Sledoval jsem zde tři hnízda situovaná do velkých odvětrávacích otvorů pod střechou na bočních stěnách panelových domů,“ řekl Zdeněk Vitáček, ředitel a zoolog Vlastivědného muzea v České Lípě.

Potvrzuje to i liberecký ornitolog Martin Pudil. „V panelových sídlištích zřejmě nacházejí trochu lepší podmínky jak ke hnízdění, tak ke sběru potravy. To je případ i našeho kraje, protože sýčci jsou známi z panelových domů v Mimoni a v České Lípě, méně často jsou zaznamenáváni v okolí zemědělských objektů,“ komentuje Pudil.

Proč sýčci vyměnili staré vykotlané stromy v lese za sídliště? Odborníci se shodují, že důvodem je úbytek jejich přirozených lovišť.

Sýčci jako drobné sovy dokážou lovit jen v nízké trávě, nejlépe v pokosených loukách. A těch na českém venkově ubylo. Naopak sídlištní trávníky jsou sekány pravidelně a sýčci zde pohodlně mohou chytat hmyz.

Ani v nových domovech ovšem sýčci nemají lehký život. U panelových domů dochází k zateplování bočních stěn a odvětrávací otvory jsou většinou zcela zrušené nebo opatřené novými mřížkami. „Hnízdiště na sídlišti Špičák kvůli tomu již zaniklo a já jsem to zjistil až při jeho jarní kontrole,“ posteskl si Zdeněk Vitáček.

Sýčkům nesvědčí ani venkovské bydlení. Řada z nich uhyne v různých svisle postavených rourách či nádržích s vodou a melasou.

„Jen v jedné ocelové trubce od fukaru na seno jsme nedávno objevili 28 mrtvých sov pálených, které patří mezi silně ohrožené ptačí druhy, a z poslední doby máme i několik záznamů o úmrtí sýčků v těchto objektech,“ dokládá Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky.

Z Česka mizí kromě sýčka i další druhy ptáků

Šálek je garantem záchranného programu sýčka obecného. Program počítá s hlášením výskytu sýčků lidmi, často amatérskými pozorovateli. To umožní ornitologům spojit síly se zemědělci a ohroženým ptákům pomoci.

„Pomoc nejčastěji spočívá v instalaci vhodných budek k hnízdění, které odolají kunám. Také se snažíme domluvit se zemědělci hospodařícími v okolí, aby své louky mozaikovitě kosili a tím sýčkům umožnili lov kořisti,“ vysvětluje Šálek.

Tato opatření se ale neobejdou bez pomoci lidí. Ti mohou v případě spatření sýčka nahlásit jeho pozorování na e-mail martin.sali@post.cz.

Sýček není jediným ptákem, o jehož mapování se přírodovědci zajímají. Z Česka totiž mizí i další druhy. Například sova pálená, jeřábek lesní a další.

„Pro potápku černokrkou jsou neštěstím rybníky plné až po okraj kaprů a od těch kaprů silně zakalené. V takových rybnících je velký nedostatek potravy a navíc ji potápky v kalné vodě prostě nenajdou,“ doplnil ornitolog Martin Pudil.