Po náměstkovi primátora Janu Korytářovi bude radnice vymáhat 130 tisíc korun.

Po náměstkovi primátora Janu Korytářovi bude radnice vymáhat 130 tisíc korun. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Jako primátor zrušil v Liberci zakázku, teď po něm chce město 130 tisíc

  • 16
Před šesti lety zrušil tehdejší primátor Liberce Jan Korytář zakázku na přestavbu Soukenného náměstí. Město za to dostalo pokutu a nyní po něm bude sto třicet tisíc korun vymáhat. V květnu tak Korytáře, který je nyní náměstkem primátora, čeká soud.

V roce 2010 odmítl podepsat zakázku na přestavbu náměstí, za níž stála firma Syner, a která měla vyjít na patnáct milionů korun. „Vysoutěžená byla krátce před volbami a navíc na ni nebyly v rozpočtu peníze,“ hájí se Korytář.

Jenže podnikatelé ze Syneru si zrušení zakázky nenechali líbit a o přestavbu se tak začal zajímat Antimonopolní úřad. Ten udělil městu pokutu sto tisíc korun plus třicet tisíc za náklady řízení.

A přesně tuto částku teď požaduje po Korytářovi liberecká radnice. „Dostal jsem originální narozeninový dárek, když mi dnes ráno přišla obsílka k soudu. Navrch mám ještě zaplatit škodu sto třicet tisíc korun,“ prohlásil náměstek.

Korytář: Nezaplatím, budu se soudit

Podle Jiřího Šolce, bývalého náměstka pro ekonomiku je to důsledek chybného Korytářova rozhodnutí. „Kvůli tomu, že zakázku zrušil, dostalo město pokutu. Abych po něm tu škodu vyžadoval, to se mi moc nechtělo, jenže tehdy jsme dostali dopis od neziskové organizace Oživení, která bojuje proti korupci. V něm nás vyzvali, abychom po Korytářovi požadovali náhradu škody. A pokud to neuděláme, tak nás budou žalovat pro nečinnost. Dost mě to tehdy překvapilo, myslel jsem, že Oživení bude stát spíš na straně bývalého primátora. Nicméně jsme pana Korytáře vyzvali, aby tu částku zaplatil a on odmítl s tím, že se bude soudit,“ sdělil Šolc, který je nyní městským zastupitel.

Podle něj se Korytář dostal až do schizofrenní situace. „Vlastně to teď vypadá, že se bude soudit sám se sebou, jako statutární náměstek je totiž jedním z těch, kdo může jednat za město,“ dodal zastupitel.

„Ty peníze tehdy v rozpočtu nebyly“

Náměstek ale tvrdí, že před soudem bude zastupovat pouze sám sebe. A soudce se v květnu, kdy je nařízeno první stání, pokusí přesvědčit, že škoda, která vznikla na základě jeho rozhodnutí, je mnohem nižší než ta, k níž došlo přestavbou náměstí.

„Ty peníze tehdy v rozpočtu skutečně nebyly, navíc v roce 2010 se schvaloval dluhopis, který pak následující rok začalo město splácet. Šetřilo se, kde se dalo, na přestavbu náměstí si město muselo vzít dodavatelský úvěr. Peníze pak chyběly při spolufinancování projektů Evropské unie. Nedošlo tak například na opravu Divadla F.X. Šaldy, kde by podíl města při stomilionové dotaci byl právě patnáct milionů,“ přiblížil Korytář.

Výběrové řízení na rekonstrukci Soukenného náměstí se táhlo celý rok 2010. Město ho vyhlásilo dvakrát. První soutěž zrušilo, protože všechny nabídky překročily hranici 20 milionů. Do nové soutěže se přihlásilo deset uchazečů, pět z nich komise vyloučila kvůli formálním pochybením.

Ze zbylých firem nabídl Syner nejnižší cenu 17,1 milionu korun. Vítěze potvrdila městská rada pod vedením exprimátora Jiřího Kittnera. Už v prosinci téhož roku ale nová vláda pod vedením Jana Korytáře zadávací řízení zrušila.

Rekonstrukci náměstí v roce 2012 firma Syner stejně provedla, vyšla na osmnáct milionů korun. Dlažba se ale začala již po pár měsících uvolňovat a houpat. Na základě reklamace ji nakonec loni společnost na své náklady vyměnila.