(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Roman Čejka, MF DNES

Podmínky stamilionové zakázky vyloučily většinu zájemců, vyhrál Syner

  • 8
Firmy Syner a SMP CZ získaly zakázky na opravu dvou úpraven vod Frýdlantské vodárenské společnosti. Podivné je, že se o zakázku ucházelo minimum firem. Podle konkurentů to bylo proto, že podmínky ve veřejné soutěži byly neobvykle tvrdé.

Frýdlantská vodárenská společnost opraví za více než 350 milionů korun úpravny vody v Bílém Potoce a Frýdlantu. Zájem stavařů o práci byl velký. Zadávací dokumentaci si vyzvedlo pokaždé více než deset firem. Nabídku ale nakonec většina z nich nepodala. O zakázku ve Frýdlantu se tak ucházely jen tři firmy, v Bílém potoce dvě.

Výsledky zakázek

Úpravna vody Frýdlant

odhadovaná cena - 167 milionů

vysoutěžená cena - 149 milionů

počet soutěžících  - 3

počet zájemců o dokumentaci - 12

vítěz - SMP CZ

Úpravna vody Bílý Potok

odhadovaná cena - 207 milionů

vysoutěžená cena - 196 milionů

počet soutěžících - 2

počet zájemců o dokumentaci - 11

vítěz - Syner VHS Vysočina + Syner

"Nesplnili jsme kvalifikační podmínky. Byly velmi tvrdé a neodpovídaly velikosti zakázky," říká obchodní ředitel Vodohospodářských staveb Jindřich Pytelka.

Na každou ze zakázek požadovala společnost například minimální obrat půl miliardy nebo i téměř stomilionovou bankovní záruku. Navíc ještě musely firmy prokázat zkušenost se stavbami nejméně tří úpraven vod, každé nejméně za 140 milionů korun.

"To jsme nesplňovali, proto jsme se ani nehlásili o zadávací dokumentaci," říká také mluvčí Skansky Lucie Nováková. Ani druhá největší firma v oboru tak neprošla sítem kvalifikace.

Nad nízkým počtem soutěžících se podivovali i někteří starostové Frýdlantska, kteří sedí v dozorčí radě společnosti. Ta zakázku schvalovala.

"Zarazilo nás to, že se přihlásilo tak málo firem. Ale myslím, že kvalifikační podmínky nebyly nějaké moc přísné," myslí si starosta Hejnic Jiří Horák.

Dva zájemci jsou nezvykle málo, říká odborník

Stačí si ale projít jiné podobné zakázky na úpravny vod, které se v Česku za poslední rok soutěžily. Například u zakázky za 142 milionů v Kroměříži, tedy prakticky stejně velké jako ve Frýdlantě, stačil obrat 300 milionů korun.

Vodárenské zakázky nelákají kvůli své specializaci v Česku tolik soutěžících, jako například stavby a opravy silnic. Jen dva soutěžící se ale v tendrech vyskytují výjimečně. Například o větší zakázky Severočeské vodárenské společnosti na úpravnu vody v Meziboří se hlásily čtyři firmy.

"U stavebních zakázek jde o velmi nezvykle nízký počet soutěžících, který může nasvědčovat tomu, že kritéria byla nastavena tak, aby se mohlo účastnit jen pár vybraných firem," tvrdí Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie při Univerzitě Karlově.

Vedení společnosti si za kritérii stojí. "Nastavili jsme je tak, abychom našli silného partnera, který zakázku nejen vyhraje, ale také dokončí. Chtěli jsme, aby roční obrat zájemců byl vícenásobkem hodnoty naší zakázky," řekl ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar. Podle něj kritéria nastavovalo více lidí a zadávací dokumentace prošla i připomínkováním na Státním fondu životního prostředí.

Zakázky zřejmě prověří ministerstvo

Málo soutěžících je patrných i na výsledné ceně. Zatímco v době, kdy ceny zakázek proti projektu díky soutěžím klesají běžně o třicet procent, v případě úpravny v Bílém Potoce zadavatel ušetřil pouze necelých šest procent.

Nezvykle nízký počet soutěžících může přilákat i kontrolu z ministerstva životního prostředí. Na úpravny totiž výrazně přispěje Evropská unie, která Česku právě kvůli netransparentním zakázkám hrozí neproplacením dotací.

"V poslední době jsme výrazně zesílili kontrolní činnost a u všech projektů, kde nám jsou indikovány méně standardní výstupy či postupy, provádíme kontrolu celého procesu," řekl náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek.

Odhalení případných nesrovnalostí ale už zakázku nezmění. Smlouvy s vítězi jsou už podepsané. V případě frýdlantské úpravny zakázku provede společnost SMP CZ Praha, vítězem na Bílém Potoce se stalo sdružení firem Syner VHS Vysočina a Syner.

Není to poprvé, kdy je Syner vítězem v soutěži s málo účastníky. Například v zakázce na přístavbu libereckého bazénu byly rovněž jen dvě firmy.