Vlastislav Fejkl krmí v zimě na pastvinách ovce tvrdým suchým chlebem.

Vlastislav Fejkl krmí v zimě na pastvinách ovce tvrdým suchým chlebem. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

V Jizerských horách přibývá salaší. Vzniklo dokonce i Ovčácké fórum

  • 7
Na symbol starých českých Vánoc, salaš s ovečkami, narazíte v Jizerských horách stále častěji. Na okraji Tanvaldu, v osadě Žďár, je má i lesní inženýr Vlastislav Fejkl.

„Tady na Tanvaldsku nejsem jediný, kdo si drží ovečky. Už je nás tolik, že jsme s kolegy založili OF. Nejde samozřejmě o Občanské fórum z dob sametové revoluce, ale o Ovčácké fórum,“ říká Fejkl.

„Sedáváme občas u piva a povídáme si o našich ovečkách, předáváme si zkušenosti s jejich chovem.“

Fejkl má v přestavěné stodole u staré chalupy dvanáct bezrohých ovcí a jednoho berana. Jeho hospodářství hlídá německý ovčák, ovce ho však dvakrát nemilují. „Když si s nimi chce hrát, tak trkají. Snese ho jediná,“ prozrazuje Fejkl.

Aby mohl Fejkl chovat ovce, pronajal si ke svým pastvinám ještě další plochy. Teď v zimě potřebuje pro ovce na den asi 30 kg sena.

Za kilogram nejméně kvalitní vlny jsou čtyři koruny

Fejklovi pomáhá s ovcemi jeho syn Vojtěch, student třetího ročníku strojní fakulty na technické univerzitě v Liberci. Udělal si kurz na stříhání ovcí a dostává zakázky od okolních farmářek a farmářů.

„Za kilogram nejméně kvalitní vlny se platí čtyři koruny, za nejlepší vlnu šestnáct korun,“ upozorňuje Vojtěch. „Z jedné ovce bývá tak okolo tří kilogramů vlny.“

Ovce přinášejí Fejklovým vícerý prospěch – na pastvinách nahrazují motorovou sekačku, což šetří palivo i čas. Navíc louky zbavují mechu a hnojí je. Ale jejich chov je hlavně zdrojem masa, zájem o něj panuje zejména před Velikonocemi.

„Farmaření mě baví. Je pěkné sledovat, jak hospodářský rok plyne v souladu s přírodou,“ podotýká Fejkl. „Těším se z čehokoliv, co se nám povede.“