Památná lípa v Tatobitech dosáhla v Česku na titul Strom roku 2015. Nyní bojuje o titul Evropský strom roku 2016.

Památná lípa v Tatobitech dosáhla v Česku na titul Strom roku 2015. Nyní bojuje o titul Evropský strom roku 2016. | foto: Foto: Lenka Grossmannová

V její dutině byly počaty děti. Teď lípa z Českého ráje dobývá Evropu

  • 17
Byla úchvatnou kvetoucí kulisou pro svatbu. Milenci pod ní, a dokonce vícekrát, počali své děti. Není divu, že památná lípa v Tatobitech dosáhla v Česku na titul Strom roku 2015. Její rozložitá koruna zdobí Český ráj na pomyslné přímce mezi Troskami a Kozákovem. A nyní bojuje o titul Evropský strom roku 2016.

„Díky republikovému prvenství dostala také jedinečnou příležitost reprezentovat Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku 2016,“ říká Adéla Mráčková z Nadace Partnerství, která pořádá tuzemskou anketu Strom roku 2015.

„Tatobitská lípa bude usilovat o ocenění Evropský strom roku 2016 v konkurenci čtrnácti stromů.“ Lidé pro ni mohou hlasovat během celého února zde.

Příběh stromu

Lípě se přezdívá tisíciletá, přestože je pravděpodobně o několik století mladší. Stala se nedílnou součástí Tatobit, i proto se objevuje na obecním znaku a vlajce. Místní kronikář vzpomíná, že již v době jeho mládí byla obezděná a do prostorné dutiny s lavičkou se dalo vejít schodištěm. V 50. letech se však při bouři odlomila polovina stromu a zbylo torzo, které místní řemeslník zpevnil obručemi. Odlomené zbytky stromu ležely několik let u domu pana Sedláka, až zcela ztrouchnivěly. Nikdo se je neodvážil spálit.

Tatobitské lípě se sice přezdívá Tisíciletá, ale její opravdové stáří odhadují odborníci na asi 650 let. V soutěži o Evropský strom roku 2016 se popasuje s lípou z Německa, mladší o padesát let nebo s tisíciletými duby z Belgie a z Polska.

Ve stromě jsou prý zakleté duše milenců

V české anketě Strom roku 2015 upoutala Tatobitská lípa přes 11 tisíc lidí. Místní patrioti pro ni sháněli hlasy na svých pracovištích, ve školách, ale i na dovolených – například na chorvatských plážích, ale také v USA nebo v Austrálii.

„V minulých pěti ročnících ankety Evropský strom roku se umístili čeští zástupci na pátých místech,“ prozrazuje koordinátorka Evropského stromu roku Andrea Krúpová. „S Tatobitskou lípou míříme výš. Loni bylo k evropskému vítězství potřeba šedesát tisíc hlasů.“

Tatobitskou lípu obepínají dvě železné obruče a opřádají ji dvě pověsti. Podle první ji zasadili milenci Hedvika a Kilián. Mimochodem, prý jako první našli drahokamy na nedalekém Kozákově a ve stromě zůstávají dodnes zaklety jejich duše. Když se před lety snažili dřevorubci lípu porazit, ozval se záhadný hrozivý hlas „Nesázel jsi, nezvracej!“

Nikomu se ovšem neudělalo špatně od žaludku. Nezvracej je archaickým českým tvarem pro sražení lípy k zemi.

Hluk a vichr zabránily v pokácení lípy

Druhá pověst se váže k řezbářovi, pokoušejícímu se uříznou z lípy mocnou větev pro svá díla. Poté, co nasadil ke dřevu pilu, zdvihl se prudký vítr a hluk a křik rozřízly vzduch tak strašlivě, až řezbářovi vstávaly vlasy hrůzou na hlavě.

Dávní milenci Hedvika a Kilián nezůstali sami, kdož spojili své životy s Tatobitskou lípou. „Před několika lety se pod lípou odehrála svatba. Byla v pátek třináctého května a jen těžko si představit krásnější místo než zelenou lípu posetou květy,“ upozorňuje starostka Tatobit Lenka Malá.

„Lípa s obrovskou dutinou, kam se nyní vejde jedenáct lidí, sloužila i jako romantické zákoutí pro schůzky zamilovaných. Máme doloženo, že právě pod lípou bylo v Tatobitech počato několik dětí.“

Každý rodinný výlet končí focením v dutině stromu

Před více než devadesáti lety obezdil Tatobitskou lípu mládenecký spolek Svoboda a vystavěl kolem ní železný plot. Rozměrná dutina lípy, kde se ukrývala lavička, vzala však zasvé v 50. letech minulého století. Pukla při bouři.

Z kmene zbylo torzo s obvodem bezmála devět a půl metru. Místní řemeslník Josef Jaček ho zpevnil obručemi. Kusy stromu, odlomené při děsivé bouři, ležely několik let bez povšimnutí, dokud neztrouchnivěly. Dřevo z bájného stromu se totiž lidé báli spálit.

Tisíciletá lípa hraje v Tatobitech pomyslné první housle a nechybí ani na obecním znaku a vlajce. Dělají se tu také každý rok Slavnosti lípy, u stromu se zastavuje masopustní průvod a křtila se pod ním kniha o Tatobitech.

Lípa se řadí mezi velké magnety v Českém ráji. Výlety za ní pak skončí skoro pokaždé rodinným fotografováním v dutině stromu.

Vysadí šedesát nových lip

„Tisíciletá“ lípa přinese do obce desítky nových stromů. Výhrou v republikové anketě totiž vysloužila Tatobitům bezmála 35 tisíc korun, „Vysadíme za ně šedesát nových lip na bývalé Císařské cestě,“ prozrazuje starostka. „Porostou asi na dvou kilometrech mezi Tatobity a Žlábkem.“

Úctě ke slavné lípě se učí lidé v Tatobitech už odmala. „V roce 2014, kdy obec slavila pět set let od svého založení, předvedly děti z naší školy divadelní hru O lípě – o Kyliánovi a Hedvice. O lípě máme i písničku a také báseň,“ dodává starostka. „Před šesti lety prošla lípa velkým ozdravným zákrokem. Po ořezu zmohutněla a zkrásněla.“