Vynálezce František Novotný se svým "dítětem". | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Konec otravné dřiny. Okna za vás omyje chytrý robot - krokodýl

  • 1
Robota, který umí lézt po svislých stěnách, vyvinul tým z liberecké Technické univerzity. ROBOTUL Vertical Climber 02 má šetřit lidskou práci. Konkrétně má sloužit k čištění skleněných plášťů výškových budov a kontrolám skla.

Podle vedoucího týmu vynálezců Františka Novotného má robot potenciál pro výrobce čistících zařízení a inspekční techniky. Dokonce připustil, že o vynález jeho týmu už jsou předběžní zájemci.

"Jsou hlavně z České republiky, ale předtím, než se skutečně dohodneme, je konkrétně jmenovat nebudu," dodal.

Možnost praktického využití robota ocenil i rektor liberecké univerzity Zdeněk Kůs. "V dnešní době se objevuje spousta snah hodnotit výsledky vědy. Způsoby bývají různé. Zapomíná se ale na to, jestli hodnocené vynálezy k něčemu jsou. ROBOTUL je vyrobený právě tak, aby lidem pomáhal," pochválil Novotný práci týmu.

Podle něj byl hlavním problémem boj s gravitací. Převážně od něj se výzkum odrážel.

Na stěně se robot udrží díky osmadvaceti přísavkám, které vyplňuje vakuum. Zároveň zajišťují pohyb. Ten vynálezce přirovnal k chůzi krokodýla. ˇ

Robot se sune po nohách a pak se vzepře na břichu

"ROBOTUL se pohybuje po krocích. Ty zajišťují čtyři nohy a tělo. Robot se nejprve posune na nohách a následně se vzepře na břichu. To se pořád opakuje," vysvětlil Novotný. Za minutu urazí robot tímto způsobem zhruba jeden metr.

S bojem proti gravitaci souvisí i to, že vynález nemůže mít příliš vysokou hmotnost. Ta nakonec dosahuje osmačtyřiceti kilogramů. Není ale konečná. Konkrétní užití, tedy buď mytí plochy, nebo kontrolní činnost, bude totiž určovat nástavba, kterou robot ponese. To znamená další kila navíc.

"Stroj má ale užitnou hmotnost okolo čtyřiceti procent své vlastní váhy," prozradil Novotný. Znamená to, že funkční nástavba, která se na nosič napojí, může vážit téměř dvacet kilogramů.

Představený stroj je robotem druhé generace a navazuje na svého pět let starého předchůdce. "Při výrobě nového robota jsme se snažili odstranit nedostatky toho původního," vysvětlil Novotný.

Ani nový vynález ale dokonalost sama není. ROBOTUL totiž není úplně samostatný. Musí ho ovládat člověk u počítače a navíc je pro jeho pohon nezbytné napojení na elektrickou síť.

"Kdyby měl samostatnou baterii, výrazně by to zvýšilo jeho hmotnost," vysvětlil Novotný. Vědec navíc připustil, že se vynález příliš nehodí pro již stojící budovy.

"Musely by se do nich zavést pojezdy, které by přesunovaly závěsné systémy a robotovi dodávaly energii. S tím by byly vysoké finanční náklady," prozradil. Uznal tak, že jeho využití očekává hlavně na stavbách, které teprve vzniknou.

Na jedné už existující budově přesto lidé robota v akci uvidí. Bude to na skleněném rektorátu liberecké univerzity. "Od příštího roku se tady bude místo horolezců prohánět tato potvora," uvedl se smíchem rektor Zdeněk Kůs.