Deset pedagogů se s vedením fakulty nepohodlo kvůli nekoncepčním změnám na katedře. (ilustrační snímek)

Deset pedagogů se s vedením fakulty nepohodlo kvůli nekoncepčním změnám na katedře. (ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Liberecká univerzita zneužila naše jména a tituly, tvrdí bývalí učitelé

  • 1
Jsme černé duše, univerzita zneužila naše tituly a odbornost. Těmito slovy poukázali bývalí pracovníci Katedry sociálních studií a speciální pedagogiky liberecké Fakulty přírodovědně-humanitní na to, že řadu měsíců figurovali ve vnitřním systému školy, přestože podali výpověď a už tam nepracovali.

Ze systému studenti vyčtou předměty nebo vyučující na daný semestr a je pro ně klíčový. Bývalé pracovníky katedry zmínka o nich rozladila, protože je prý pracovně poškozuje, a tak se obrátili na vedení katedry.

Celkem deset pedagogů, mezi nimiž byli garanti (svým titulem zaštítí předmět při akreditaci a ručí za to, že bude v pořádku) programů Speciální pedagogika a Sociální práce, se s vedením fakulty nepohodlo kvůli nekoncepčním změnám na katedře. Nesouhlasili s jejím dalším směřováním a už minulý rok podali výpověď.

„Není možné, abychom byli vedeni jako garanti předmětů a vyučující, když už na katedře nepůsobíme a nemáme ani žádné pracovní smlouvy,“ uvedla někdejší zaměstnankyně univerzity a speciální pedagožka Eva Dousková.

„Dělá to na nás dojem, že fakulta záměrně zneužila naše jména, protože potřebovala zaštítit předměty v informačním systému univerzity vyučujícími, kteří mají odpovídající vzdělání. Vypadá to, že pro letní i zimní semestr nedokázali sehnat potřebné odborníky.“

Dali jsme jasně najevo, že s fakultou už nemáme nic společného

Po odchodu z univerzity prý dala jasně najevo, že už s Fakultou nechce mít nic společného. Stejně jako ostatní její kolegové.

„Univerzita nás sice vymazala z webových stránek katedry, na začátku podzimního semestru jsme ale zjistili, že v univerzitním systému STAG stále figurujeme jako garanti a vyučující. Teď nám píší studenti, kteří se nám omlouvají z přednášek a žádají nás o nahrazení výuky a podobně. Profesně nás to může poškodit. Pokud půjde kvalita výuky dolů, bude to i naše zodpovědnost,“ říká Dousková.

Její jméno i s rozvrhem předmětů, stejně jako ostatních kolegů, v univerzitním systému ještě uplynulé úterý figurovalo.

S protestem se Eva Dousková obrátila na vedoucího katedry a zároveň prorektora Michala Podzimka. Dopis dostal minulé úterý.

Katedra bývalé pracovníky nakonec vymazala

„Chápu váš telefonát a e-mail jako důležitý podnět k tomu, aby TUL zahájila v této věci jednání, samozřejmě pouze s dotčenými osobami. Pokud se někteří naši bývalí zaměstnanci cítí z naší strany nějak poškozováni, pak se to od nich dozvíme jistě osobně, nikoliv však přes MF DNES,“ odepsal Michal Podzimek redakci.

Že jména bývalých zaměstnanců figurují v roli takzvaných „garantů studijních předmětů“ v celouniverzitním systému, se prý poprvé dozvěděl od MF DNES.

Tvrdí, že jej posléze vyčetl i ze zaslaného dopisu podepsaného bývalými pracovnicemi. „Samozřejmě, že nyní to na základě jejich podnětu budu řešit k jejich spokojenosti,“ uvedl vedoucí katedry.

Minulou středu už katedra pracovníky z vnitřního systému skutečně vymazala. Otázkou ale zůstává, jak univerzita stihne tak rychle nahradit odborníky smazané ze systému jinými specialisty, kteří svou odborností zaštítí jednotlivé předměty. Namátkou - předmět logopedie neměl o víkendu žádného garanta.

Situací se zabývala i akreditační komise

Špatným personálním zabezpečením programů Sociální práce a Speciální pedagogika se v červnu zabývala i akreditační komise a doporučila situaci řešit.

Pro letošní akademický rok a v následujících letech doporučila nepřijímat studenty do navazujících magisterských oborů Speciální pedagogika a Sociální práce. A to ani v prezenční, ani kombinované formě.

Škola má také pokračovat ve snahách získat habilitovaného pracovníka (s titulem docent, pozn. redakce) pro garanci studijního programu Speciální pedagogika.

Akreditační komise mimo jiné odhalila závažné nedostatky v bakalářském a navazujícím magisterském oboru Sociální práce. Navrhla omezení akreditace.

„Po odchodu několika klíčových akademických pracovníků se fakticky rozpadlo personální zabezpečení studijního programu. Na pracovišti nepůsobí žádný habilitovaný pracovník v oboru sociální práce, chybí adekvátní garant a kvalifikovaní vyučující profilujících předmětů,“ píše se ve zprávě.

Jména pedagogů v univerzitním systému prý na akreditaci vliv neměla. „To, co je uvedeno v informačním systému, nesouvisí s posuzováním žádostí o akreditaci. Do systému nevidíme a tyto údaje pro posouzení nepoužíváme. Ale není vhodné, aby tam pracovníci figurovali, když nejsou vázáni smlouvou,“ zmínil tajemník akreditační komise Jiří Smrčka.

.