Absolventi univerzity pomohou při opravách složitých přístrojů (ilustrační snímek).

Absolventi univerzity pomohou při opravách složitých přístrojů (ilustrační snímek). | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Nejsou lidi, volají nemocnice. Díky liberecké univerzitě se to změní

  • 2
Liberecká univerzita zaplní díru na pracovním trhu. Začne vychovávat inženýry biomedicíny pro nemocnice a špičkové kliniky. Absolventi porozumí medicínským přístrojům, jejichž dokonalé ovládnutí je stále obtížnější. Mohou je nejen obsluhovat, ale i opravovat.

První studenti nového magisterského oboru Biomedicínské inženýrství zasednou v Ústavu zdravotnických studií (ÚZS) v nadcházejícím akademickém roce.

„Tento obor využívá a spojuje inženýrské a kybernetické oblasti se zkušenostmi fyzikálními, matematickými i biologickými. Zájemci si mohou vybrat ze zaměření na robotiku nebo na kardiologii,“ přiblížila mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.

Na ÚZS běží od roku 2008 bakalářský studijní program a ten už vydal padesátku absolventů. „Všichni našli uplatnění, je po nich obrovská poptávka,“ zmínila mluvčí Kočárková.

Absolventi s inženýrským diplomem budou mít podle ní uplatnění ještě širší. Zájem o ně mají nejen nemocnice, ale i servisní organizace, které se podílejí na nákupu, správě, údržbě a opravách zdravotnických přístrojů.

„Absolventi budou schopni v rámci zdravotnických zařízení obsluhovat, kontrolovat a udržovat složitou diagnostickou a terapeutickou přístrojovou techniku a její software. Mohou i asistovat lékaři při vyšetřování pacientů,“ zhodnotila Marie Froňková, pověřená vedením ústavu.

Na výuce nového oboru se bude podílet několik fakult liberecké univerzity. Důvodem je široký záběr oboru.

„Univerzita bude spolupracovat s Krajskou nemocnicí Liberec, ale i s odborníky z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. Máme spolehlivé signály o tom, že enormní zájem o absolventy tohoto oboru budou mít nejen nemocnice, ale i některá špičková lékařská pracoviště v Praze i v Brně,“ konstatoval rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Díky těmto odborníkům nemocnice také výrazně ušetří. Například liberecká nemocnice má přístroje za více než miliardu korun a všechny musejí podle zákona procházet pravidelnými servisními a technickými prohlídkami. Nemocnice nemusejí čekat na příjezd servisního technika, ale opravu nebo kontrolu zvládnou samy.