„Zákazníci volají po nižší ceně a po jednoduchosti, tak se jim snažíme...

„Zákazníci volají po nižší ceně a po jednoduchosti, tak se jim snažíme vyhovět,“ říká místopředsedkyně představenstva teplárny Jitka Holčáková. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Upište se na pět let, dáme vám levnější teplo, vzkazuje lidem teplárna

  • 6
Nejpozději do konce roku se musejí Liberečané rozhodnout, zda chtějí mít levnější teplo. Od 1. 1. 2016 totiž začne platit nová cena, která jim ročně ušetří tisíce korun. Smlouvu s teplárnou ale musejí podepsat na pět let, pak budou mít nárok na slevu 14,5 % a za gigajoul zaplatí nově 699 korun.

Pokud se nechtějí upsat na tak dlouhou dobu, u roční smlouvy je teplárna odmění slevou tři procenta z ceny.

Dalším bonusem má být jednodušší vyúčtování. V současné době platí odběratelé dvousložkovou cenu, částka za gigajoul se tak pohybuje od 850 do 900 korun. Nově bude cena pouze jednosložková.

„Pro zákazníky to bude mnohem přehlednější. Budou platit zálohy a jednou za rok dostanou vyúčtování,“ uvedla Jitka Holčáková, místopředsedkyně představenstva Teplárny Liberec.

„Zákazníci volají po nižší ceně a po jednoduchosti, tak tímto se jim snažíme vyhovět,“ dodala.

V polovině listopadu chce teplárna vydat nový ceník, rozjede také kampaň, v níž chce odběratele přesvědčit, aby novou smlouvu podepsali. Za to jim bude garantovat, že po celých pět let jim zůstane čtrnácti a půl procentní sleva.

Částku ovlivní i klimatické podmínky

Koncovou částku pak může ovlivnit pouze cena zemního plynu nebo klimatické podmínky. „Pokud se ale zvýší cena plynu, tak se nezvýší jen nám, ale i našim konkurentům,“ upřesnila předsedkyně představenstva.

S necelými sedmi sty korunami za gigajoul by mohla průměrná domácnost výrazně ušetřit. Zatímco dnes platí zhruba 21 a půl tisíce korun ročně, od nového roku by si mohla o tři tisíce korun polepšit. U domu se čtyřiadvaceti byty může být úspora až 72 tisíc korun.

Mezi největší odběratele teplárny patří i bytové družstvo Pozemní stavby. Jeho předseda Victor Šálek zlevnění vítá, podle něj ale mohlo přijít už dříve. Spousta domácností totiž raději přešla na vlastní vytápění.

„Nový návrh je velmi výhodný, ale čekali jsme na něj dlouho. Mezitím už se postavilo devět kotelen a pět jich máme připraveno za letošní rok. Dá se říci, že dnes má své vlastní vytápění zhruba jedna čtvrtina z našich objektů,“ prohlásil předseda družstva, které má pod sebou sedm tisíc bytů ve zhruba sto domech.

S tím, že cena tepla měla jít dolů už dříve, souhlasí také primátor města Tibor Batthyány. „Ztratili jsme tak šest až sedm let. Teplo bylo jedním z prvních koaličních projektů, které jsme rozjeli. Naši předchůdci to jenom odkládali a nikomu se to nechtělo řešit,“ zdůraznil primátor města, které má v teplárně třicetiprocentní podíl.

Teplárna ušetří ročně asi padesát milionů korun

Aby teplárna přistoupila na snížení ceny tepla, vloží do ní oba akcionáři – Liberec i firma Energy Holding – majetek, za nějž dosud platila nájem. Teplárna tak ušetří ročně zhruba padesát milionů korun.

Postup kritizovali opoziční zastupitelé za Starosty pro Liberecký kraj. Podle nich pouze stačilo, aby se snížilo nájemné, aniž by se město zbavovalo svého majetku.

Teplárna zásobuje více než patnáct tisíc libereckých domácností, desítku průmyslových areálů a 130 veřejných budov. Od roku 2007 patří do skupiny MVV Energie CZ, kterou tvoří patnáct dceřiných společností. Pro výrobu tepla využívá v posledních letech téměř výhradně zemní plyn a energii vyrobenou ve spalovně odpadů Termizo.