Ambiciózní revitalizace má do roku 2016 pohltit až 300 milionů korun.

Ambiciózní revitalizace má do roku 2016 pohltit až 300 milionů korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonecká teplárna ztrácí zákazníky. Přesto chystá stamilionové úpravy

  • 0
Přes 1700 domácností se jen letos odpojilo od drahého tepla z Jablonecké energetické. Z původních 10 tisíc domácností zůstalo energetické firmě, která přešla vloni od MVV Energie CZ plně pod kontrolu města, jen 4700. Dalších asi tisíc domácností o odpojení uvažuje.

 I přesto ale teplárenská společnost pokračuje v přípravě ambiciózní revitalizace. Ta má odstartovat na jaře 2015 a ve dvou etapách do roku 2016 pohltit až 300 milionů korun.

„Financovat jí budeme z vlastního kapitálu, směnečným programem a z dotací,“ uvedl ředitel společnosti Pavel Spilka. „Nemáme signály, že by počet odběratelů mohl klesnout ještě výrazněji,“ dodal.

Připustil ale, že méně koncových zákazníků by zhoršilo ekonomiku nového modelu. Ten předpokládá, že by cena za dodávku tepla měla klesnout na 650 korun na gigajoule.

Ještě vloni patřila cena tepla v Jablonci k nejvyšším v zemi. Lidé platili za gigajoule přes 800 korun. Od ledna stojí jeden 689 korun.

Sleva je ale kompenzovaná provozní ztrátou, která před zahrnutím odpisů a opravných položek činí 96 milionů korun.

Například Stavební bytové družstvo Liaz odpojilo za poslední dva a půl roku ze 4000 bytů, které spravuje, 2800.

Teplo z domovních kotelen je o třetinu levnější

„Do budoucna počítáme, že jich u Jablonecké energetické zůstane jen zhruba 600,“ potvrzuje ředitel družstva Zdeněk Ledecký.

Cena tepla z domovních kotelen je asi o třetinu levnější než z městské teplárny. I bytové družstvo Bižuterie odpojilo více než deset svých domů a čtyři paneláky na Šumavě a v Rýnovické ulici je blízko energetické nezávislosti.

Rýnovická energetická převzala dodávky asi v deseti domech na sídlišti Janovská. Lidem tam slíbila na pět let dodávky těsně pod 500 korun za gigajoule.

„Chceme připojit i místní mateřskou školu, a to do začátku zimy,“ říká jednatel společnosti Filip Lhota.

Do rozběhnutého projektu revitalizace vstupují i předvolební tlaky. Osm ze 13 kandidujících uskupení se obává, že projekt povede město do dluhů a žádá, aby radnice zastavila revitalizaci a umožnila nezávislou analýzu projektu.

Podle předsedy představenstva Miloše Veleho by to teoreticky možné bylo, znamenalo by to však další náklady na vyrovnání smluvních závazků. „V takovém případě by bylo lepší společnost prodat,“ míní primátor Petr Beitl.