Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek - Na oficiálních akcích se jako ministr nikdy nesmí objevit v rozhalence bez kravaty.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek - Na oficiálních akcích se jako ministr nikdy nesmí objevit v rozhalence bez kravaty. | foto: MF DNES

Teplo z Polska nemůže zachránit Jablonec. Je moc drahé, tvrdí ministr

  • 2
Čtyři roky zasedal v jabloneckém zastupitelstvu. Letos se stal Jaromír Drábek ministrem práce a sociálních věcí. Domů se dostane už jen zřídka. Jako největší problémy Jablonce vidí dopravní situaci, zásobování teplem či rozvoj přehrady.

V Jablonci kandidujete za stranu TOP 09 do zastupitelstva města. Půjde skloubit činnost ministra s členstvím v jabloneckém zastupitelstvu?

Svoji kandidaturu vnímám jako podporu kandidátky TOP 09. Trval jsem na tom, abych byl zařazený někam doprostřed kandidátky, shodou okolností to je patnácté místo. Chci podpořit lidi, kterých si vážím a pomoci jim při řešení místních problémů. Samozřejmě se nedá zodpovědně vykonávat funkce ministra a zároveň práce zastupitele v Jablonci. Pokud by lidé chtěli volit jinak než celou stranu TOP 09, ať volí lidi kolem mě.

Jaké problémy v Jablonci by se měly řešit?

JAROMÍR DRÁBEK

45 let, ženatý, má dvě děti, devatenáctiletou dceru Annu a o dva roky mladšího syna Jana.

Narodil se v Jablonci nad Nisou v učitelské rodině. Se svou rodinou nyní bydlí ve Vrkoslavicích v Jablonci. V letech 2002 až 2006 působil v jabloneckém zastupitelstvu. Je členem strany TOP 09 a poslancem Parlamentu. Je ministrem práce a sociálních věcí.

Zde jich je celá řada. Například dopravní situace, zásobování teplem či rozvoj přehrady a jejího okolí.

Zmínil jste zásobování teplem. V Jablonci je to ožehavé téma. Máte nějaké tipy, jak situaci řešit?

Jednoduchý recept neexistuje. Nicméně nastala doba, kdy na situaci je třeba se podívat znovu z odborného pohledu a udělat dlouhodobou koncepci na patnáct až dvacet let. Já bych potřeboval posoudit všechny varianty. Jimi jsou udržení systému centrálního zásobování teplem, varianta rozpadu nebo ukončení práce centrální soustavy či zajištění systémem blokových kotelen. Posoudit je třeba dopady na ekologii, návratnost, podmínky pro úspěšnost a další.

Mimo jiné ceně tepla neprospěl pád Jablonexu, který se taky odrazil na nezaměstnanosti v celém jabloneckém okrese.

Riziko odpojování jednotlivých průmyslových objektů je známé od roku 1995, kdy jsme zpracovávali dlouhodobou koncepci. Je na to potřeba jen reagovat, není to žádný nový fenomén.

Nicméně jeden z jabloneckých starostů nabízí teplo z Turówa. Je to reálná myšlenka?

Místostarosta Kypta zastupuje stranu, která má takovýto způsob uvažování. Je to varianta, která byla už několikrát propočítána. Turów je tak daleko a s tak vysokým převýšením, že ekonomicky to nevychází. Myslí, že pokud to propočítáme ještě jednou, dojdeme k úplně stejným výsledkům. Je to finančně nenávratné, nerealizovatelné a není to způsob, jak zachránit centrální zásobování teplem v Jablonci.

Jednou z vašich priorit je zamezit zneužití sociálních dávek. Máte poznatky, že by se tak v Libereckém kraji dělo ve větším měřítku?

Sociální podpora státu by měla směřovat jen k těm, kteří pomoc skutečně potřebují. Jablonec dlouhodobě patřil k městům, kde počet nezaměstnaných byl výrazně pod průměrem České republiky. V posledním období, jak přišla do krize oblast bižuterního průmyslu, míra nezaměstnanosti výrazně stoupla. Tím chci říct, že největší problémy u zneužívání sociálních dávek jsou u dlouhodobě nezaměstnaných. Ti přijali sociální pomoc jako svůj životní styl. Konkrétně v Jablonci to však není rozšířený problém.

Jste poměrně čerstvý ministr. Jak to vnímá vaše rodina?

Od roku 2002, kdy jsem se stal prezidentem Hospodářské komory ČR, jsem většinu pracovního času trávil v Praze. Takže tato funkce z pohledu životního stylu a rodinného života není žádnou změnou. Nyní jsou děti už velké a to je také výhodou.

Žijete ve Vrkoslavicích, kde se zná každý s každým. Nechodí za vámi sousedi s problémy?

Změny chování sousedů nepozoruji. Každý se se mnou baví stejně. A jestli chodí si postěžovat? Nevím. Jsem tak málo doma, že nemají moc možností.