Okolo změn v teplárenském systému se v Jablonci začínají vést politické diskuse.

Okolo změn v teplárenském systému se v Jablonci začínají vést politické diskuse. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Jablonci chtějí mít už brzy levnější teplo. Pomohou k tomu směnky

  • 2
Chybějící miliony na modernizaci centrálního zásobování teplem mají Jablonecké energetické přinést směnky. Firma připravuje výběrové řízení na banku, u níž směnečný program otevře. Potvrdil to předseda představenstva Pavel Spilka.

„Je to nejrychlejší a nejefektivnější, objem zatím není fixně daný,“ dodal člen představenstva Petr Roubíček.

Kolik firma vydá směnek záleží na tom, jestli se jí podaří zajistit slíbenou 82milionovou dotaci od Státního fondu životního prostředí a další dotace na následné etapy modernizace.

Náklady na ni odhadla firma na 270 milionů korun. Oživení soustavy má zainvestovat především město, které je od loňska jediným akcionářem společnosti. Do roku 2016 vloží do obnovy 165 milionů korun.

„Investice se městu vrátí, až začne systém vydělávat“

„Nejde o dotaci, ale o peněžitý vklad. Investice se městu vrátí, až začne systém vydělávat,“ uvedl před časem náměstek primátora Miloš Vele.

Na revitalizaci se má podílet i RWE, která vybuduje plynové přípojky za více než 26 milionů korun. Revitalizace, která stojí hlavně na výstavbě nových blokových kotelen, začala letos a potrvá do roku 2016.

Zatímco dříve zásobovala teplárna 8431 domácností, teď jich má zhruba o tisícovku méně. Úbytek odběratelů vzbuzuje u Jablonečanů obavy, jestli jsou vize města a teplárenské firmy reálné.

„Do zimy budeme mít vlastní kotelnu,“ říká Věra Lehká, která bydlí ve Spojovací ulici na sídlišti Šumava.

Přestože by měla v budoucnu platit za teplo na každém gigajoulu nejméně o stokorunu méně, ze změny na rozdíl od většiny svých sousedů příliš nadšená není.

„Přibude tu další komín, a co ušetříme na topení, určitě zaplatíme na vícepracích nebo revizích,“ bojí se.

Teplo v Jablonci

Teplo v Jablonci patřilo ještě loni k nejdražším v zemi. Domácnosti platily 807 korun za gigajoule. Od ledna město zlevnilo na 689 korun, ovšem za cenu ztráty. Pokud se podaří dokončit modernizaci, měla by se cena snížit na 650 korun za gigajoule. Jablonecká energetická je dominantním dodavatelem tepla ve městě od roku 1994.

Strach z revitalizace má například i zastupitel Pavel Svoboda (ČSSD). Kritizoval už předraženou koupi nerentabilní firmy s chatrnou sítí a technologii.

Vadí mu také, že město do firmy investuje víc, než slibovalo, a že zastupitelé nikdy nedostali k posouzení žádný oponentní návrh.

„Snad žádný problém nemůže mít jen jedno řešení,“ dodává. Podle něj by měly blokové kotelny sloužit jen domům, které nemohou mít vlastní kotelnu. „Malý hospodář je vždy lepší než velký. Domy si už ohlídají, aby se kotelny stavěly a provozovaly efektivně,“ podotkl Svoboda.

Také ekonom Tomáš Kott, který kandiduje za politické hnutí ANO, doufá, že nakonec zvítězí zdravý rozum a město projekt ještě přehodnotí.

„Koncepce centrálních kotelen není vhodná, když nejsou smluvně zajištěni odběratelé, a není jasné, jaký výkon bude potřeba,“ upozorňuje. „Jsme pro nezávislé kotelny v jednotlivých objektech.“

Hlavní nebezpečí přitom vidí v tom, že v době nástupu případného nového vedení města budou hlavní etapy revitalizace vysoutěžené a pak bude obtížné cokoliv zvrátit.