Od listopadu do února dodala teplárna v Liberci podle mluvčího zhruba o patnáct...

Od listopadu do února dodala teplárna v Liberci podle mluvčího zhruba o patnáct procent méně tepla než za stejnou dobu v předcházející topné sezoně. | foto: Roman Čejka, MAFRA, MAFRA

Lidé díky počasí ušetří za vytápění až tisíce. Nejvíc v rodinných domech

  • 0
Letošní teplá zima dělá radost všem škudlilům a spořičům. Všichni totiž ušetří za topení, ať už bydlí v rodinných nebo bytových domech. Úspory mohou být v panelákových bytech ve stokorunách, v rodinných domech ušetří majitelé až několik tisícikorun.

Rozdíl spočívá v tom, že v bytových domech, které jsou vytápěny dálkově, je cena tepla závislá na dvou položkách.

Padesát procent tepla, které přijde do domu, se rozdělí podle plochy podlah jednotlivých bytů, druhá polovina podle poměrových měřidel. Proto je odhadovaná úspora v těchto bytech mezi deseti a patnácti procenty. Počasí vše může změnit

"V dosavadní topné sezoně, od listopadu do února, jsem dodali zhruba o patnáct procent méně tepla než za stejnou dobu v předcházející sezoně. Liberecké domácnosti tak předběžně zaplatí za teplo průměrně o cirka tisíc korun méně než loni," řekl Lukáš Jankovský, tiskový mluvčí Teplárny Liberec, pod níž spadá i teplárna v České Lípě.

Tam lidé ušetří o dvě stě korun méně než v Liberci. Podobně hodnotí letošní zimu a úspory Vladimír Konopka, ředitel Městské teplárenské Turnov.

"Počítáme, že průměrná úspora bude kolem deseti procent, čili lidé ušetří stokoruny. Je to ale dům od domu. Máme městské byty ve starší zástavbě, kde jsou vysoké stropy, proto tam lidi platí víc, jinde nemají zateplené paneláky a mají původní okna. Ti budou mít úsporu pochopitelně nižší."

A do třetice dálkové vytápění. V Semilech spadá pod Městskou bytovou správu. Její jednatel Stanislav Klápště odhadl, že také u nich by lidé mohli ušetřit deset procent, protože oproti stejnému období v minulé topné sezoně spotřebovali o deset procent méně plynu.

"Říkám záměrně mohli, protože se nedá odhadnout, jak bude zima pokračovat, nebo kdy na podzim napadne první sníh. Loni byla dlouhá zima, ale na konci roku se to v listopadu a prosinci vyrovnalo. Proto nechci věštit," uvedl Klápště.

Skoro netopí, ušetřené peníze dá na dovolenou

Výhodu proti dálkovému vytápění mají lidé, kteří si sami topí v bytech, nebo v rodinných domech. Například Jan Šourek z Liberce bydlí v jednom z nových bytových domů a má ve svém 4+1 vlastní plynovou kotelnu.

"Protože máme byt obrácený k jihu a dva týdnu už je hezky, v podstatě v těchto dnech netopíme. A úspora? Proti stejnému období loni kolem čtyřiceti procent. Bude to pěkný základ na dovolenou."

Jiří Šolta je jeden z osmnácti majitelů bytů v menším panelovém domě uprostřed Liberce, ve kterém si zřídili ve sklepě plynovou kotelnu.

"Když jsme byli připojeni na teplárnu, tak jsme platili ročně za celý dům za teplo a ohřev vody tři sta tisíc korun. Se sklepní kotelnou nás to stojí sto padesát tisíc. Při letošní zimě počítáme s tím, že odečteme dalších patnáct procent," prozradil Šolta.

Z teplé zimy se raduje i řidič autobusu Jiří Kuchyňka z Alšovic u Železného Brodu. "Máme v domku ústřední topení. Letos jsme si koupili lepší uhlí, takže místo pěti uhláků spálíme za den jen čtyři. Za nás ale letos spoří hlavně počasí. Běžně spálíme za zimu uhlí za třicet tisíc korun, letos to vypadá na necelých osmnáct tisíc."