Liberecká teplárna má šanci získat až 300 milionů z dotací. V Liberci by tak mohlo zlevnit teplo.

Liberecká teplárna má šanci získat až 300 milionů z dotací. V Liberci by tak mohlo zlevnit teplo. | foto: Roman Čejka, MAFRA, MAFRA

Liberec má díky dotacím šanci na levné teplo a konec strachu z povodní

  • 3
Peníze z Evropské unie mohou zlevnit teplo pro obyvatele Liberce a zároveň zlikvidovat ve městě obrovskou povodňovou hrozbu. Díky dotacím by mohl zmizet chátrající parovod, který vede nad řekou Nisa a kolem ní a svým nevábným vzhledem hyzdí centrum města.

„Výzvy k žádostem o dotace, jež by v Liberci pomohly s rekonstrukcí rozsáhlého systému centrálního zásobování teplem, budou vypsány do konce dubna,“ řekl mluvčí Teplárny Liberec Lukáš Jankovský. „Ve dvou evropských programech máme šanci získat až tři sta milionů korun.“

Sedmdesát procent akcií teplárny patří skupině MVV Energie CZ a zbytek liberecké radnici.

Zastaralý parovod je příčinou velkých ztrát tepla na cestě k zákazníkům, což se promítá do ceny.

V Liberci přesahuje 700 korun za gigajoul a pohybuje se výrazně nad českým průměrem.

„Pro modernizaci systému centrálního zásobování teplem chceme maximálně využít evropské fondy,“ uvedl náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).

„Hlavní cíl zůstává stále stejný - podstatné snížení ceny tepla v Liberci. Ještě nevíme, jestli o dotace z Evropské unie požádáme my nebo MVV Energie CZ. Škoda, že město nespolupracovalo s teplárnou víc už dříve, projekty mohlo mít už dávno připravené.“

Při modernizaci systému centrálního zásobování teplem však neběží pouze o nižší cenu tepla, ale především o ochranu životů a majetku obyvatel Liberce. Kdyby totiž velká voda strhla parovod do koryta Nisy, nastala by ve městě spoušť.

„Jedna obrovská povodeň už pod Jizerskými horami byla a musíme s ní bohužel počítat znovu,“ upozornil ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Potrubí by v případě velké vody vytvořilo nebezpečné hráze

V roce 1897 se vylilo z mraků na Jizerské hory tolik vody, jako nikdy předtím a ani potom. Během jediného dne napršelo na metr čtverečný země až 340 litrů, což je dosud evropským rekordem.

Bouřící řeky a potoky ničily továrny, domy nebo silnice a připravily o život přes 120 lidí. Záplavy z roku 1897 by v dnešní době strhly parovod do Nisy.

Na mnoha úsecích řeky by potrubí vytvořilo hráze, na nichž by se zachycovaly stromy a další naplaveniny.

Nechtěné přehrady by zatopily ulice vedle řeky a celé dolní centrum Liberce. Ve chvíli, kdy by se hráze protrhly, by přívalová vlna smetla všechno, co by jí stálo v cestě.

Náklady se pohybují ve stovkách milionů

Odstranění starého parovodu kolem Nisy a vybudování nových rozvodů tepla by vyšlo hodně draho. Bývalý náměstek primátorky Jiří Šolc odhadl náklady na dvě stě až dvě stě padesát milionů korun. Zadlužený Liberec je ve svém rozpočtu nenajde, stejně jako MVV Energie CZ.

„O nebezpečí, jaké parovod pro Liberec znamená, víme,“ uvedl Korytář. „Pokud bychom obdrželi evropské dotace, přestavěli bychom ho na horkovod a užší potrubí bychom schovali do země.“

Na obnovu teplárenské soustavy v Liberci se nabízí dotace ze dvou zdrojů. První evropský program se zaměřuje na úspory energie a tuzemské firmy podniky a města se v něm utkají o více než 34 miliard korun.

Druhý evropský program se týká životního prostředí a dává šanci především projektům na snižování škodlivin.

„V jeho rámci lze získat dotace na výstavbu a rekonstrukci zdrojů i soustav centralizovaného zásobování teplem,“ konstatoval ředitel technického úseku MVV Energie CZ Ivan Slavík. Libercem se táhne více než čtyřicet kilometrů parovodů.