Tragicky zemřelý Jiří Bělský byl věrný skautskému heslu „Naší snahou nejlepší buď čin.“ (ilustrační snímek)

Tragicky zemřelý Jiří Bělský byl věrný skautskému heslu „Naší snahou nejlepší buď čin.“ (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Skaut zachránil před smrtí děti a sám zemřel. Bude mít v Liberci ulici?

  • 26
Zachránil mladší kamarády, sám poté tragicky zemřel pod vyvráceným stromem. Čtrnáctiletý skaut z Liberce Jiří Bělský přišel o život u Holanských rybníků na Českolipsku při větrné smršti, jež se přehnala přes republiku 23. července 2009. Skautský vedoucí Ivan Brabec se snaží, aby v Liberci zůstala věčná památka připomínající Jirkovu odvahu.

„Přáli bychom si, aby po něm radnice pojmenovala nějakou ulici,“ říká dětský lékař Brabec. „Po tragédii jsme oslovili tehdejšího primátora Kittnera, bývalého skauta. Zdálo se, že s naším nápadem uspějeme. Po volbách v roce 2010 ale Kittner jako primátor skončil a u nového vedení města jsme už pochopení nenašli.“

Brabec se ovšem nevzdává a znovu zkusí radnici přesvědčit, aby jedna z ulic nesla Jirkovo jméno. „Jeho hrdinství v sobě nese obrovskou hodnotu. Současná společnost je plná negace, morálka upadá,“ upozorňuje Brabec.

„Jirka ukázal, že existují věci, kvůli nimž se dává život všanc. Ulice s jeho jménem by připomínala, jak se obětoval pro jiné. Děti a mladí lidé určitě potřebují vzory. Váleční hrdinové pro ně představují osobnosti z daleké minulosti, zatímco Jirka je hrdinou z jejich generace.“

V osudný den 23. července 2009 vrcholil skautský tábor hrou na hledání pokladu. Po stopách k němu pátraly posádky na hladině rybníka za nádherného letního počasí.

Navečer však v celém Libereckém kraji náhle udeřila bouře. Poryvy vichru hnaly liják vodorovně se zemí. Jirka dostal z rybníka na břeh posádku jedné lodi. Děti ukryl do zděné boudy a běžel pro pomoc do tábora.

Naplnil skautské ideály na maximum

„Zachránil tři nebo čtyři Vlčata, tedy děti z první až čtvrté třídy základní školy,“ připomíná Brabec. „Smršť ale na jednom místě u hráze vyvrátila najednou sedm mohutných dubů a jeden z nich se zřítil na Jirku. Těžkým zraněním hlavy podlehl v liberecké nemocnici.“

Podle Brabce naplnil Jirka skautské ideály na maximum. „Byl věrný heslu Naší snahou nejlepší buď čin,“ podotýká Brabec.

„Nestačilo mu, že dostal děti do zděné boudy, ale ještě běžel ve strašlivé vichřici pro pomoc. In memoriam obdržel jedno z nejstarších skautských vyznamenání, zlatý stupeň odznaku Za čin junácký. Uděluje se od roku 1919 za nasazení vlastního života, jehož výsledkem byla záchrana několika lidí.“

Na místě, kdy Jirka zemřel, stojí pomníček. Přístav vodních skautů Flotila pořádá na liberecké přehradě tradiční Kotorský závod jako Memoriál Jiřího Bělského.

Brabec ví, že s přejmenováváním současných ulic souvisí administrativní problémy. „Kdyby ale město projevilo dobrou vůli, určitě by nějakou možnost našlo,“ konstatuje Brabec. „Nebo by mohlo po Jirkovi nazvat novou ulici.“

Náměstek primátora Ivan Langr řekl, že změna názvů ulic přináší komplikace lidem, kteří tam žijí. „Kromě jiného si všichni musí vyměnit doklady,“ vysvětlil Langr. „Jednodušší je pojmenovat po někom novou ulici. Můžeme také vymyslet jinou formu, která Jiřího Bělského jmenovitě připomene a bude zároveň důstojná.“