Turnovské nádraží na archivním snímku

Turnovské nádraží na archivním snímku | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Turnov chce být okresem, aby lidé za úřady jezdili do jednoho města

  • 19
Před šestapadesáti lety o tento titul přišel, teď ho chce zpátky. Turnov se touží v Libereckém kraji zařadit po bok Liberce, Jablonce nad Nisou, České Lípy a Semil a stejně jako tato města chce být okresem.

Dosud je Turnov obcí s rozšířenou působností a spadá pod něj šestatřicet okolních vesniček a obcí. Ty jsou ale ze tří okresů kraje a podle starosty Turnova Tomáše Hockeho to přináší jen problémy a chaos.

„Například za státní správou sociálního zabezpečení jezdí někteří obyvatelé do Liberce, jiní zase do Semil. My sami máme tři okresní ředitele policie, s nimiž musíme komunikovat například v okamžiku, kdy svoláváme protipovodňový štáb. A ještě horší je to ve správním soudnictví. Některé obce spadají pod krajský soud v Hradci, jiné pod Ústí nad Labem,“ upozornil starosta.

Ten chce oživit desítky let starou historii i z toho důvodu, že se blíží dokončení reformy státní správy v modelu stát, kraje, okresy, obce s rozšířenou působností a obce.

„A pak je tam ještě dovětek, že obce s rozšířenou působností musí patřit k jednomu okresu, což v našem případě tak není. Proto chceme, aby se Turnov stal okresem a lidé z obcí tak mohli jezdit na úřady jen na jedno místo,“ doplnil Hocke. Zdůraznil zároveň, že nejde o zřízení okresního úřadu, ale spíš o garanci, že ve městě budou pobočky státních orgánů.

Obce by nový okres uvítaly

O podporu a vyjádření k samostatnému turnovskému okresu požádal starosta i své kolegy ze všech šestatřiceti obcí. „Nevím přesně, jak výraznou změnu by nový okres přinesl, ale jako obec tento krok podporujeme. Pokud by byly úřady v jednom místě, tak by to bylo jen dobře,“ upozornil Jan König, starosta Radostné pod Kozákovem.

Lidé z obce to mají přitom do Turnova zhruba stejně daleko jako do Semil, kam musejí dojíždět třeba na „sociálku“. „Ale mít všechno jen v Turnově, bylo by to pro místní lepší, je pro nás spádovější,“ dodal König.

Také starosta Malé Skály chce turnovský okres podpořit. „Bude to jedině dobře, většinu úřadů už dnes máme v Turnově, ale třeba sociálka je v Jablonci nad Nisou, úřad práce zase v Železném Brodě. Lidé tak jezdí zbytečně na všechny strany. Takhle by se všechno sjednotilo a bylo by to přehlednější,“ přiblížil starosta Michal Rezler.

Snahu Turnova o osamostatnění chápe i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Sám ale neví, co všechno by takový krok přinesl. „Domlouvám proto schůzku s náměstkyní ministra vnitra, a starosty ze Semil i z Turnova, abychom si popovídali, co je vlastně cílem a proč je důležité tady okres Turnov mít. Chápu, že pro občany je to nepřehledné, protože některé agendy musejí vyřizovat v jiných městech, ale na druhé straně jsou tu i obavy ze Semil, zda jim takový krok nesníží zaměstnanost a nepřinese další problémy,“ vysvětlil hejtman.

Právě Semily jsou totiž okresem, pod který Turnov spadá. „My jsme zatím žádný postoj nezaujali, potřebujeme zjistit, co by to pro nás znamenalo, v rámci zaměstnanosti, úřadů a dalších možností,“ informovala Lena Mlejnková, starostka Semil.

Hejtman by nicméně viděl řešení spíše ve sjednocení hranic obcí s rozšířenou působností a okresů. „Podobná situace je třeba v Harrachově, patří do okresu Semily, ale spadá pod Tanvald,“ podotkl Půta.