Přípravě muzea předcházela horolezecká výstava, která se v turnovském muzeu...

Přípravě muzea předcházela horolezecká výstava, která se v turnovském muzeu konala předloni. | foto: archiv Muzea Českého ráje

V Českém ráji chtějí mít muzeum horolezectví, žádají lezce o pomoc

  • 0
Možná už to nebude dlouho trvat a Turnov se bude moci pochlubit celorepublikovým unikátem. Místní Muzeum Českého ráje usilovně pracuje na vybudování naprosto jedinečného muzea horolezectví, které nemá v Česku obdoby. Momentálně se pracuje na přípravě budoucí expozice.

Muzeum žádá o příspěvky pamětníky i současné lezce. "Je nutné si uvědomit, že materiál a informace, které dokumentují horolezectví v Českém ráji, nejsou běžně dostupné, sdílí si je horolezci jen mezi sebou. Chceme jednak vybudovat vlastní expozici, která představí svět pískovcového lezení a jeho historii, a také muzejní sbírku horolezeckých písemných i trojrozměrných předmětů, která bude k dispozici odborníkům i laikům," vysvětluje historik David Marek.

V současné době jsou na světě tři architektonické studie stavebních úprav interiéru plánované expozice.

"Z nich je třeba vybrat tu, která se bude dále rozvíjet," přiblížila ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová.

Dotyčná studie by měla být letos rozpracována a dokončena coby kompletní architektonický a stavební projekt. "Bez něho by nebylo možné přihlásit se do žádného výběrového řízení," objasnila Jakouběová.

Podle náměstkyně hejtmana Hany Maierové by se, pokud vše dobře půjde, mohlo muzeum vybudovat v letech 2015 až 2016. Jak to vlastně celé začalo? Vše odstartovala předloňská velmi úspěšná turnovská výstava na téma historie horolezectví.

"Ověřili jsme si na ní, jak je téma historie i současnosti horolezectví stále živé. Není se co divit, vždyť Český ráj je kolébkou českého horolezectví," dodala Jakouběová.

Právě tehdy se opět po delší době začalo zase mluvit o vzniku specializovaného muzea. Prvotní myšlenka využít sousední budovu, navazující na muzeum v turnovské Skálově ulici, se ukázala jako obtížně proveditelná.

Muzeu pomohou evropské peníze

"Velmi těžko bychom prostory v sousedním domě napojovali na vlastní muzeum tak, aby tam nemusel být samostatný vstup," vysvětlila ředitelka muzea.

Jeden z návrhů na stavební úpravy pro horolezecké muzeum.

Horolezecká expozice proto vznikne v současné galerii a v navazujících venkovních prostorách. "Využijeme také dvůr za galerií směrem do parku. Celý prostor expozice bude bezbariérový."

Turnov se navíc předběžně dohodl na spolupráci se svým partnerským městem Hohnstein, které chystá podobnou horolezeckou expozici.

Turnovské muzeum a Hohnstein budou pravděpodobně společně žádat na vybudování obou expozic o evropskou dotaci.

"Hohnstein patří k důležitým místům saského pískovcového lezectví, odkud se první lezci vydávali právě do Českého ráje," uvedla Alžběta Kulíšková, která se společně s historikem Davidem Markem podílela již na tvorbě nedávné horolezecké výstavy.