23 zastupitelů k soudu nepřišlo. Soud četl jejich výpovědi z přípravného

23 zastupitelů k soudu nepřišlo. Soud četl jejich výpovědi z přípravného řízení. Zastupovala je trojice obhájců (na snímku). | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Začal soud s 23 zastupiteli Liberce. Viní je z prodeje pozemků pod cenou

  • 3
Bývalý primátor Jiří Kittner a náměstek hejtmana Martin Sepp, nynější krajská radní Zuzana Kocumová a dalších dvacet politiků zvedlo před šesti lety v libereckém zastupitelstvu ruku pro prodej pozemků pod Ještědem. Dnes stanuli před soudem. Podle obžaloby byl prodej nevýhodný a Liberec přišel o 3,5 milionu.

Okresní soud v Liberci se ještě v létě připravoval na velké manévry a řešil, kam se všichni obžalovaní se svými obhájci vejdou. V pondělí ale k soudu nikdo z bývalých anii současných zastupitelů nepřišel. Obžalované zastupovali tři advokáti. Soud četl jejich výpovědi z přípravného řízení.

"Vzhledem k povaze provinění může soud probíhat za nepřítomnosti obžalovaných," řekl při začátku líčení soudce Lukáš Korpas. Politikům hrozí za porušení povinnosti při správě cizího majetku až tříleté vězení.

Obžalovaní zastupitelé

Kateřina Absolonová (SZ)
Pavel Bernát (ODS)
Ondřej Červinka (ODS)
Michal Dufek (ODS)
František Hruša (ČSSD)
Jiří Janata (USZ)
Naděžda Jarošová (ODS)
Ctibor Jech (ODS)
Naděžda Jozífková (ODS)
Jana Kašparová (ČSSD)
Jiří Kittner (ODS)
Zuzana Kocumová (USZ)
Hana Konšelová (ODS)
Jaroslav Morávek (KSČM)
Květoslava Morávková (SZ)
Petr Olyšar (ODS)
Ivo Palouš (ČSSD)
Ján Piňko (ČSSD)
Martin Sepp (ČSSD)
Vladimír Šámal (ODS)
Milan Šír (ČSSD)
Jan Veverka (ODS)
Vladimír Vojtíšek (ODS)

Celkem 23 zastupitelů hlasovalo v dubnu 2007 pro převod městských stavebních pozemků v Liberci-Doubí do soukromých rukou. Díky tomu získali pozemek u průmyslové zóny Jih o rozloze 3 400 metrů čtverečních manželé Karel a Libuše Volavkovi za 1,49 milionu korun.

Ceny byly stanoveny na základě prodeje městského majetku z roku 2004. Za metr čtvereční zaplatili Volavkovi 847 korun a za další část pozemků 350. Podle státního zastupitelství se v té době prodávaly kolem 1 500 korun za čtvereční metr. Pozemky tak měly stát více než pět milionů.

Podle žalobce prodej za necelý milion a půl neodpovídal ceně v daném místě a čase obvyklé. Město také prodalo pozemek bez výběrového řízení.

Na nevýhodný prodej pak upozornil v článku pro Libereckého zastupitele Jiří Šolc, tehdejší zastupitel za Stranu pro otevřenou společnost a současný ekonomický náměstek primátorky. O věc se začala zajímat policie a politiky obvinila.

Nikdo neuplatňuje škodu

"Transakcí, kdy prodáváme nemovitosti za cenu méně než obvyklou a bez výběrového řízení, jsou desítky, patří k nim například prodeje bytů nájemníkům," komentoval tehdy záležitost někdejší liberecký primátor Jiří Kittner. "Pokud budu chtít policii zahltit, donesu jim desítky trestních oznámení na zastupitele, ale ta se z toho zblázní."

Obžalována je i tehdejší opoziční zastupitelka za Stranu zelených Květa Morávková. Na prodeji neviděla nic nestandardního. Při výslechu na policii měla ale výhradu k předkládaným materiálům. "Byly v nedobré kvalitě. Museli jsme si vše dozjišťovávat sami. Třeba u mapy chyběly popisy ulic a podobně. U toho materiálu jsme ale předpokládali, že je pravdivý."

S obviněním nesouhlasí ani jeden ze tří obhájců Oldřich Filip, který zastupuje šest klientů: "Toto trestní řízení je nepřiměřeným zásahem státní moci do ústavou garantované územní samosprávy," prohlásil u soudu.

"To, co jde řešit prostředky jiného práva, by se nemělo řešit právem trestním. V této věci nebylo podáno trestní oznámení, bylo reagováno státní mocí na článek ve sdělovacích prostředcích. A za druhé, nikdo, kdo by mohl, neuplatňuje škodu."

Liberecký soud se kauzou nezabývá poprvé. Nejprve stíhání zastavil. Jenže Nejvyšší soud v lednu celé rozhodnutí zrušil a vrátil věc k novému projednání zpátky do Liberce.

,