Socha na břehu vodní nádrže souš

Socha na břehu vodní nádrže souš | foto: MF DNES

U Souše by mohl vyrůst okruh pro cyklisty i pěší, rozhodne Povodí Labe

  • 1
Silnice kolem přehrady Souš na Tanvaldsku je vyhledávaným cílem sportovců. Za hezkého počasí se na ní prohánějí cyklisté, bruslaři i turisté. Mezi nimi ale projíždějí i auta. To by se ale v příštích letech mohlo změnit. Soukromý podnikatel a město Desná chtějí kolem nádrže vybudovat šestikilometrové kolečko a sportovce tak od aut oddělit.

"Dnes jezdí na silnici spousta lidí na kolech, na bruslích i na kolečkových lyžích a je jen otázkou času, kdy tam dojde k nějakému neštěstí. Řidiči aut tam dovolenou čtyřicetikilometrovou rychlost vůbec nedodržují," upozornil Jindřich Řehák, který na Souši vlastní hotel Montanie.

Okruh okolo Souše

Okruh okolo Souše 6 kilometrů

"Soušský okruh 777", jak se má dráha jmenovat, by měl měřit zhruba 6 kilometrů. Trať by měla být široká tři a půl metru.

80 milionů

Stavba okruhu by podle odhadů přišla zhruba na 75-85 milionů korun. V létě má okruh sloužit jezdcům na bruslích a kolech a také běžcům. V zimě by tu měla být upravená bílá stopa pro běžkaře.

Spor o pitnou vodu

Hlavní překážkou je, že by se stavělo v nejpřísnějším ochranném vodním pásmu. Ze Souše bere pitnou vodu Jablonec nad Nisou a Tanvald.

Nápad hoteliéra

S myšlenkou přišel Jindřich Řehák, majitel hotelu Montanie, který leží u Souše. Podporuje ji také desenský starosta Marek Pieter.

Stezka bude kopírovat silnici, sloužit má jak pro sportovce, tak i pro pěší turisty, v zimě by se na ní navíc upravovala běžecká stopa.

"Na přítočné straně přehradní nádrže by vedla přes nově vybudovaný most a přes přítok a na druhé straně, kde je dnes lesní cesta, by kopírovala hladinu jezera a pokračovala až téměř k hrázi. Pod ní by se zase stočila na začátek silnice," přiblížil podnikatel. Podle něj by se stezka vybudovala v dostatečné vzdálenosti od vodní hladiny.

Jenže k tomu, aby nezůstalo jenom u plánů, je potřeba překonat pár překážek. Jednu z nich už začal podnikatel zdolávat. "Prvním krokem je integrace stezky do územního plánu města Desná. To už začalo, druhým krokem, který je nezbytný, je změna vyhlášky vodoprávního úřadu, který vodní hladinu spravuje," vysvětlil Řehák.

Rozhodnout musí Povodí Labe

Vyhláška stanoví ochranná pásma vodního zdroje. Ta jsou tři, Souš spadá do prvního, nejvyššího stupně. Podle Řeháka ale zasahuje někdy až zbytečně daleko do okolí, i kvůli tomu se tak nedá u Souše budovat prakticky nic.

"Souš zásobuje pitnou vodou sto tisíc lidí, stavba tak musí být v souladu s ochranným pásmem. Musí se k tomu vyjádřit vlastník, což je Povodí Labe i Severočeská vodárenská společnost, která pitnou vodu vyrábí. Hlavně na nich záleží, my jsme skoro až na konci toho procesu," prohlásil Martin Verner z tanvaldského vodohospodářského úřadu.

Přehrada Souš

Nápad se líbí i starostovi Desné Marku Pieterovi. Ten už také navrhl architektovi, aby se ho snažil do územního plánu zařadit. "Stezka určitě pomůže cestovnímu ruchu, už teď patří silnice kolem Souše k vyhledávaným cílům, zájem o ni by se tak určitě ještě zvýšil," podotkl starosta.

Podle znalců by mohla výstavba stezky vyjít na 75 až 85 milionů korun, suma počítá i s projektovou dokumentací. Pokud bude možnost, chce podnikatel využít i evropských dotací. "Když půjde všechno hladce, tak bychom třeba v roce 2013 mohli začít stavět," uzavřel.