Obžalováni jsou tři Češi a šest Ukrajinců, z toho jedna žena (ilustrační foto).

Obžalováni jsou tři Češi a šest Ukrajinců, z toho jedna žena (ilustrační foto). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Cizinci zotročili krajany, kteří přijeli za prací. Brali pasy i peníze

  • 1
Kauzu obchodování s lidmi rozplétá pobočka libereckého krajského soudu. Obžalováni jsou tři Češi a šest Ukrajinců, z toho jedna žena. Hrozí jim od pěti do dvanácti let vězní. Někteří z vykořisťovaných pracovníků přišli dokonce o pas nebo nedostávali peníze.

"Některým lidem třeba nebyla delší dobu hrazena mzda, neměli k dispozici pas a cítili se tím velmi sužovaní. Jedna žena byla nějakou dobu zcela bez prostředků," potvrdil státní zástupce Miloš Klátik.

Poškozených, které se policii podařilo zjistit, je víc než dvacet. Zazněla i obava z toho, že se vykořisťovaní lidé setkali s vyhrožováním.

"Někteří mluvili o tom, že se jim vyhrožovalo. Pokud to vysloví a padne jméno, skončí dotyčný okamžitě ve vazbě," upozornil všechny obžalované soudce Petr Neumann.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu sledoval činnost všech podezřelých od roku 2007, v létě 2009 je zatkl.

Na českém území působila družstva, která zprostředkovávala práci, další lidé zvali zájemce o legální práci z Ukrajiny.

Lidé pak pracovali ve firmách na Jablonecku, Liberecku nebo ve Středočeském kraji.

Podle obžaloby ale zlákaní lidé vesměs naletěli. Buď dostali falešná pracovní povolení nebo museli platit přemrštěné částky za zprostředkování práce a pobytu.

V několika případech hovoří obžaloba i o tom, že pracovníci přišli o cestovní doklady a ocitli se bez prostředků, protože museli splácet dluh svým prostředníkům.

Chtěli pracovat legálně. Ale měli smůlu

"Ti lidé měli zájem tady legálně pracovat, mít pracovní smlouvy, sociální a zdravotní pojištění, chtěli bydlet za normálních podmínek na základě řádného povolení. To se ale nedělo a obžalovaní z nich kořistili. Ti lidé byli zneužiti," je přesvědčen státní zástupce Klátik.

Nic o nelegálních praktikách prý nevěděl někdejší zaměstnanec firmy Reinsta Tomáš Holeček. Ta byla prostředníkem mezi zadavatelem práce a firmou, která dodávala lidi.

"Překvapilo mě, že je naše firma spojována s obchodem s lidmi. Nikoho jsme nevydírali ani nenutili pracovat. Firma si u nás objednala práci, my zase u jiné firmy lidi," tvrdil Holeček.

Ze zprostředkování díla měl prý deset procent zisku. Zhruba 800 tisíc, co u něj v domě policie našla, byly prý peníze otce určené na rekonstrukci.