V Hrádku nad Nisou byl objevena kostra pohřbená obličejem dolů.

V Hrádku nad Nisou byl objevena kostra pohřbená obličejem dolů. | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Upír z Hrádku nad Nisou skončí v muzeu, už se vyrábí vitrína

  • 3
Archeologové vystaví kostru "upíra" z Hrádku nad Nisou. Kostru našli loni v březnu v hrádecké Klášterní ulici. Ležela v poloze obličejem dolů charakteristické pro pohřby lidí vyloučených ze společnosti. V ruce měla pět pražských grošů Jana Lucemburského z let 1310 až 1330.

Kostru lidé uvidí nejspíš od srpna v připravovaném muzeu v hrádeckém Multifunkčním centru.

Doklady vampyrismu

poloha na břiše

skrčená poloha

zavalování a zatloukání kameny

ucpávání úst (kamenem, železem, hlínou)

probíjení kůlem

násilné porušování těl

pohřby samotných hlav

střílení šípů do hrobu

zažíhání ohňů na hrobech nebo v nich

svazování mrtvých

Zdroj: Zdeňka Krumphanzlová, Památky archeologické 1961

"Umístí ho do speciální klenuté místnosti. Vyrábí se klimatizovaná prachuvzdorná a vodotěsná vitrína," říká archeolog libereckého Severočeského muzea Petr Brestovanský.

Na kostru archeologové narazili pouhých dvacet centimetrů pod povrchem. Nesla stopy takzvaného vampyrismu, jak archeologové označují neobvyklá opatření, kterými se lidé v minulosti snažili zabránit mrtvým lidem podezřelým z čarodějnictví nebo upírství vstát z mrtvých. (více o nálezu čtěte zde)

Podobné nálezy nejsou časté. Hrádecká kostra je navíc unikátní i tím, že je dobře zachovalá.

Zajímavých nálezů je víc

Je to ale jen jeden z mnoha místních nálezů, se kterými archeologové veřejnost seznámí. Opravy náměstí v Hrádku totiž umožnily rozsáhlý archeologický výzkum, který začal už v listopadu 2009.

Archeologové našli například pět studen a v hloubce čtyř metrů pod náměstím objevili v prastarém úvoze dva typy komunikací.

"Dlážděnou z roku 1680 a v Husově ulici dokonce dřevěnou stezku směrem na Žitavu. V nalezených břevnech se ukrývaly vyjeté stopy po povozech. Mezi břevny jsme našli sedm původních podkov, které poztráceli koně," říká Brestovanský.

Dalším výjimečným nálezem jsou základy stavby na zahradě domu číslo 71 na hrádeckém náměstí. "Jde o nejstarší dřevěný dům na severu Čech datovaný mezi lety 1219 až 1236, starší o 70 let než první zmínka o Hrádku," upozorňuje archeolog.