Krajská nemocnice v Liberci.

Krajská nemocnice v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecká nemocnice nabídne ještě účinnější léčbu rakovinových nádorů

  • 1
Větší dávkou záření než dosud zasáhnou v liberecké nemocnici nádor pacienta. Okolní zdravé tkáně přitom zůstanou zásahem nezasažené. Umožní to dva nové lineární urychlovače, které získalo onkologické centrum.

Nemocnici přístroje přišly na téměř 80 milionů korun, přes padesát dva milionů šlo ale z dotací Evropské unie.

„Ionizující záření se v léčbě zhoubných nádorů používá již více než sto let, ale samozřejmě, že technika během té doby pokročila. Moderní generace ozařovačů tak naplňují stále lépe základní motto radioterapie, což je dodat dostatečně vysokou dávku záření do nádorového ložiska a míst v okolí, která jsou ohrožena rozmnožením nádorových buněk a při tom co nejvíce ušetřit zdravé tkáně. Nový urychlovač navíc dokáže to ložisko, které chceme ozařovat, krásně vykreslit,“ popsala Magda Macháňová, primářka oddělení radiační onkologie.

Modernizace onkocentra probíhala od roku 2013 a celkem přišla na 132,5 milionu korun. Kromě přístrojů se za čtyřicet milionů korun vybudovala přístavba, kam mohou nyní přicházet pacienti na ambulantní chemoterapii.

„Počet lůžek v ambulanci se nám zvýšil z osmi na patnáct. Trend moderní onkologie je převést většinu péče do ambulantního provozu,“ informoval přednosta onkocentra Jiří Bartoš.

Onkologie ročně přijme dva tisíce nových pacientů

On i jeho tým mají z dokončení modernizace radost. Situace byla v posledních letech už prý na hraně, především pro pacienty.

„Máme přístavbu, dva nové urychlovače, ruku v ruce s přestavbou šla i rekonstrukce a úprava ambulance a lůžkové části, každé patro domu prošlo nějakou úpravou, takže máme to, co jsme si vysnili. Takhle by mělo být vybaveno standardní onkologické centrum 21. století,“ dodal přednosta.

Denně přichází na onkologii kolem dvou set pacientů, nových přijme centrum ročně kolem dvou tisíc. Nádorových onemocnění stále přibývá, podle Jiřího Bartoše je to ale i tím, jaký pokrok udělala medicína.

„Tím, že jsme v naší léčbě úspěšní, a to nejen v onkologické, ale třeba i v kardiologii, dožívají se pacienti vyššího věku a mají tedy také vyšší pravděpodobnost, že nádorem onemocní,“ řekl přednosta.

Onkologické centrum by rádo pořídilo ještě ozařovač pro brachyterapii, což je způsob ozařování v bezprostředním kontaktu v dutinách.

„Ozařuje se s vyšším výkonem, ale jen s minimálním dopadem pro okolí,“ upřesnil přednosta. Tento druh léčby je vhodný hlavně u gynekologických nádorových onemocnění, v Liberci však dosud chybí a pacientky tak za ním musejí jezdit do Prahy nebo Hradce Králové.