Lidé v Ostašově bojují proti změnám v územním plánu, podle nějž by zde měla

Lidé v Ostašově bojují proti změnám v územním plánu, podle nějž by zde měla vyrůst průmyslová zóna a nová silnice. Na snímku Irena Balogová (vlevo) a Pavla Haidlová, členky Spolku přátel Ostašova. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stovky námitek. Nový územní plán Liberce má skluz, může to stát miliony

  • 3
Stovky námitek a připomínek k novému územnímu plánu vyřizují úředníci na liberecké radnici. Je jich tolik, že se tvorba základního dokumentu rozvoje města dostala do skluzu, a hrozí, že město bude vracet třímilionovou dotaci, kterou na přípravu dostalo.

Plán měl být vydaný do poloviny letošního roku.

„Vyjednáváme s ministerstvem pro místní rozvoj o prodloužení termínu, abychom peníze vracet nemuseli,“ říká náměstkyně libereckého primátora pro územní plánování Karolína Hrbková ze Změny pro Liberec. „Změnil se stavební zákon a je třeba vyřídit všechny připomínky před veřejným projednáváním. Nedá se to stihnout.“

Ke konceptu územního plánu lidé poslali téměř dva tisíce připomínek a námitek, po veřejném projednávání pak dalších osm set.

S nimi se nyní pere osm úředníků. Nejvíc protestů přišlo od lidí z Horního Hanychova a Ostašova. „Týkaly se dopravy ve Skokanské ulici, průmyslové zóny v Ostašově a obchvatu kolem města,“ popsala mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.

Lidem z Ostašova se například nelíbila plánovaná sběrná silnice mezi průmyslovými zónami Jih a Sever.

„Měla vést po lukách v Karlinkách a posunout průmyslovou a obchodní zónu blíž k našim domům,“ prohlásila předsedkyně Spolku přátel Ostašova Pavla Heidlová. „Slíbili nám smírčí variantu, takže počkáme rádi.“

Změna by ráda posunula termín dokončení

Změna pro Liberec by ráda posunula termín dokončení územního plánu na říjen příštího roku.

„Mohli bychom tam zahrnout i studii zeleně, na kterou máme čtyři sta tisíc korun,“ doplňuje Karolína Hrbková.

Zdržení se ale nelíbí opozičním Starostům. „Prodraží se to a navíc to zkomplikuje rozvoj města,“ namítl jejich zastupitel Jaroslav Zámečník.

„Na nový územní plán už čekají investoři i lidé, kteří si chtějí postavit domek. A pak je tu další dotace - tři a půl milionu na návrh plánu. Když ho nestihnou do roku 2017, budou vracet i je,“ dodal.

Podle něj by se termíny stihnout daly, kdyby město přijalo další nové lidi na vyřizování připomínek.

„Průtahy tvorbu územního plánu jen prodražují. Navíc město přichází o peníze. Má pozemky za zhruba sto padesát milionů korun, které by mohlo prodat na parcely,“ podotkl Zámečník.

Podle Starostů by bylo nejlepší schválit dokument co nejdříve a aktualizovat ho pomocí změn, jako dosud.

To se ale nelíbí členovi městské rady - architektu Radimu Kousalovi. „Pokud se dokončení nového plánu posune, využil bych čas na jeho dopřesnění.

Vznikající dokument totiž obsahuje řadu nejasností. Nemá například přesně namalované funkční plochy. Podle nynějšího návrhu by tak mohl někdo stavět třeba v parku u muzea nebo v těsné blízkosti Divadla F. X. Šaldy,“ domnívá se Kousal.

Jasno by mělo být už na lednovém zastupitelstvu. „Tam chci předložit nový harmonogram vzniku územního plánu,“ dodává náměstkyně Karolína Hrbková.