Místo obtížně schůdné přírodní cesty stojí kolem přehrady na Černé Nise nový...

Místo obtížně schůdné přírodní cesty stojí kolem přehrady na Černé Nise nový Haťový chodník z pevného bukového a modřínového dřeva. | foto: Lesy ČR

Z blátivé cesty vedle bedřichovské přehrady je luxusní promenáda

  • 5
Strastiplnou přestala být procházka kolem přehrady na Černé Nise, která patří mezi perly Jizerských hor. Místo obtížně schůdné přírodní cesty tam stojí nový Haťový chodník. Lesy České republiky ho postavily z pevného bukového a modřínového dřeva.

"Po chodníku mohou jezdit i vozíčkáři a rodiče s kočárky," řekl ředitel státních lesů v Libereckém kraji Ludvík Řičář. "Původní cesta byla často podmáčená. Podobné chodníky najdou turisté na jizerskohorských rašeliništích."

Haťový chodník vede od hráze na pravém břehu přehrady. Na konci přehrady navazuje na pěšinu, po níž se dá dojít až k asfaltové cestě. Pokud turisté vyrazí k Černé Nise z Šamalovy chaty, mohou se na ni díky Haťovému chodníku vrátit po pohodlném okruhu. Zvládnou ho i malé děti, starší lidé a rekreanti s horší tělesnou kondicí.

"Kolem přehrady na Černé Nise jsem si byl zaběhat a Haťový chodník považuji za velmi chvályhodnou věc," prohlásil František Jelínek, majitel stejnojmenného hotelu v Bedřichově. "Pro turistiku jsou dobré cesty důležité, nároky na rekreaci se posunuly a naši hosté chtějí v Jizerských horách prožít co nejaktivnější dovolenou."

Haťový chodník se nachází na trase nové technicko-přírodní naučné stezky z Maliníku na Hřebínek. "Na chodník navazují dvě vyhlídková mola," prozradil mluvčí státních lesů Zbyněk Boublík. "Turistům nabízejí jedinečné pohledy na hladinu přehrady."

Dvě zastavení s informačními tabulemi

Na Haťovém chodníku vznikla rovněž dvě zastavení s tabulemi, kde se lidé dozví o zajímavostech z nejbližšího okolí. Na nové cestě narazí na tři odpočinková místa s lavičkami. Lesníci probírali vybudování nového chodníku se Správou chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a s Povodím Labe.

"Význam chodníku je jasný. Není nikdy dobré, když se lidi na horách musí brodit blátem," řekl vedoucí "chráněnky" Jiří Hušek. "Na cestě kolem přehrady se vyhýbali místům s vodou a bahnem a dělali si pěšiny vedle ní. Sešlapávali přitom i některé vzácnější rostliny. Krajina s mnoha vydupanými pěšinami navíc vypadá ošklivě."

Původní cestu kolem přehrady rozrývali cyklisti. Sice tam měli zakázaný vjezd, ale porušovali ho. "Nesmí ani na nový Haťový chodník, ale všechny uhlídat nelze," konstatoval Hušek. "Věříme alespoň, že pokud tam už najedou, tak budou ohleduplní k pěším turistům, ale především k vozíčkářům a malým dětem."

Státní lesy nyní opravují cestu v údolí Robečského potoka na Českolipsku. Prochází rezervaci Peklo. Její rekonstrukce skončí na podzim a vyjde na čtyři miliony korun. Dřevorubci pokáceli v údolí Robečského potoka stovky stromů. Ocitly se ve špatném stavu a hrozilo, že se zřítí na turisty. Lesníci vymění v rezervaci rovněž rozpadající se haťové chodníky a mostky.