Otakárek fenyklový je jen jedním z chráněných druhů, které v lokalitě Podloučky žijí.

Otakárek fenyklový je jen jedním z chráněných druhů, které v lokalitě Podloučky žijí. | foto: Eva Ilková

V Českém ráji přibude nová přírodní památka: Podloučky

V Chráněné krajinné oblasti Český ráj má být na podzim vyhlášena již dvanáctá přírodní rezervace – Podloučky. Území bohaté na zvláště chráněné druhy rostlin, živočichů či hub by se díky tomu mělo dočkat více peněz na svoje zachování.

Podloučky se nacházejí nedaleko populárních Klokočských skal na Turnovsku.

"Je to druhově nejbohatší lokalita v Českém ráji a vlastně je s podivem, že dosud nebyla vyhlášena jako přírodní rezervace či památka," říká zástupce vedoucího CHKO Český ráj Aleš Hoření.

Správa CHKO se o vyhlášení snažila několik let. "Letos by to mělo vyjít k prvnímu říjnu," upřesnil Hoření.

V odůvodnění návrhu na vyhlášení je vyjmenováno osm zvláště chráněných druhů rostlin (hořec, okrotice, lilie), přes dvacet zvláště chráněných druhů živočichů (ještěrky, hadi, mloci, čápi) a pětice druhů zvláště chráněných hub (hřiby, muchomůrky, čirůvky).

Peníze na kosení luk

Obyvatel ani turistů by se vyhlášení přírodní památky nemělo dotknout.

PODLOUČKY

Předpokládané vyhlášení přírodní památkou: 1. 10. 2010

Kde: na 123 ha mezi Bělou, Klokočím, Loučkami a Besedicemi na Turnovsku

Chráněné druhy: pětiprstka žežulník, hořec křížatý, okrotice bílá, čmeláci, otakárek fenyklový, mravenci, ještěrka obecná, užovka hladká, mlok skvrnitý, rorýs obecný, výr velký, veverka obecná, hřib nachový, pavučinec nancyský

"Lokalita Podloučky patří již nyní do druhé zóny ochrany a navíc je součástí evropsky významné lokality Průlom Jizery u Rakous," uvedl Hoření.

Do území ale nyní bude možné lépe investovat peníze na kosení či spásání luk nebo na výsadbu původních dřevin.

"Naší snahou bude například zamezit výsadbu nepůvodních smrků a zachování bučin," vysvětluje Hoření. Právě na skladbu lesa a údržbu luk je vázána druhová rozmanitost lokality.

"Pokud nám seškrtají peníze, tak u přírodních památek je šance, že tam dotace dostaneme. Ale na zbytek území už zřejmě nezbude," podotýká zástupce vedoucího CHKO Český ráj.

Pro jsou i odpůrci CHKO

Proti vyhlášení přírodní památky nic nenamítá ani starosta obce Klokočí Jiří Mrázek, který jinak ze začlenění obce do CHKO nemá žádnou radost.

"Nemělo by se vlastně nic měnit, tak jsme ani nic nenamítali. Pokud by se louky nespásaly, tak tady zarosteme. Bez dotací se to ale dělat nedá, jen peníze za mléko na chov dobytka tady na stráních nestačí," říká Mrázek.

Jinak v Kolokočí nemají CHKO zrovna v oblibě. "Pro nás je to záškodnická organizace. Kdyby to šlo, tak vystoupíme," nebere si servítky starosta Klokočí Jiří Mrázek.

Jako příklad uvádí problémy obce kvůli kanalizaci. "Mohli jsme získat devadesátiprocentní dotaci. Kvůli tomu, že jsme v chráněnce, bychom ale museli mít místo jedné kanalizace dvě a navíc ještě čističku. Na to však nemáme peníze," tvrdí starosta.

Přírodní památka Podloučky se bude rozkládat na území 123 hektarů