Zloději kovů vzali hřbitov v Habarticích na Liberecku útokem. (ilustrační snímek)

Zloději kovů vzali hřbitov v Habarticích na Liberecku útokem. (ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

V česko-polském pohraničí řádí zloději kovů, rozkradli hřbitov i kapli

  • 15
Pohraničí Libereckého kraje trápí vysoká kriminalita. Pašují se zde léky na výrobu pervitinu, kradou se auta a v příhraničí řádí lidé, kteří kradou vše, co se dá zpeněžit. V Habarticích na česko-polské hranici například úplně rozkradli zdejší hřbitov.

Drogy a alkohol mají na svědomí přeshraniční kriminalitu hlavně na Frýdlantsku. Mladí Poláci, kteří jsou závislí na drogách, zde kradou vše, co se dá prodat.

Přeshraniční spolupráce

Zvýšená kriminalita se v příhraničních oblastech Libereckého kraje objevila s otevřením schengenského prostoru v roce 2009.

Od té doby policie všech tří sousedních států úzce spolupracuje. Zvlášť se osvědčily společné česko-polské a česko-německé hlídky. S Poláky spolupracují policisté například z Frýdlantu, Nového Města pod Smrkem, s Němci ze Cvikova, Hrádku nad Nisou nebo Jablonného v Podještědí.

"Myslím, že někteří musí být úplně zoufalí. Náš hřbitov už doslova překopali třikrát tam a nazpátek. Ukradli i ty nejmenší hrobové lucerničky a další kovové věci. Loni jsme na začátku roku udělali novou střechu na kapličce a už na ní není ani jeden kus měděného plechu. To samé se stalo s úplně novým zábradlím na koupališti," vyjmenovává škody starosta Habartic František Kryšpín.

Podobně hodnotí situaci starosta sousedních Heřmanic Vladimír Stříbrný. "Krade se všechno, hlavně kovy, kola a takové věci, které se dají rychle odnést. Dělají to hlavně Poláci. My máme navíc problém v tom, že kousek za hranicemi
jsou bývalé kasárny polské armády, kde jsou ubytováni sociálně slabí, což jsou převážně mladí. Hodně z nich bere drogy, a proto kradou, aby měli na ně nebo na pivo," říká.

Starosta se jednou měsíčně schází se zástupci měst Hrádek nad Nisou, německé Žitavy a polské Bogatyně, aby řešili konkrétní případy přeshraniční kriminality. Její nárůst bude hlavním tématem třístranné mezinárodní konference, která se chystá na červen do německého Budyšína.

"Chceme prosadit, aby se tam jednalo také o drogách, které se prodávají na českých tržištích, ale kupují je nejvíc právě Němci," říká Martin Půta, předseda Euroregionu Nisa, jenž je spolupořadatelem konference.

Byznys s pervitinem převzali Vietnamci

Naopak z Polska do Čech putují léky. "Je to takové kolečko. V Polsku se prodávají volně léky s pseudoefedrinem. Ty se pašují k nám, kde se z nich vyrábí pervitin. Konečný produkt se potom prodává Němcům na českých příhraničních tržištích," říká Jiří Nejedlý, mluvčí Celního ředitelství Ústí nad Labem.

Jen od začátku letošního roku zadrželi čeští celníci sedm zásilek s pěti a půl tisíci tablet obsahujícími látku k výrobě pervitinu.

Zatímco před několika lety byla jeho výroba českou specialitou, nyní podle celníků přebírají tento zločinný byznys Vietnamci, kteří prodávají pervitin na svých tržnicích.

"Jdou po tom velmi tvrdě. Před několika měsíci stál gram pervitinu na našem trhu tisíc korun, dneska to Asiaté stlačili na polovinu," tvrdí Nejedlý.

O tomto trendu svědčí i několik případů z poslední doby. U Lvové v Podještědí na Liberecku zadrželi celníci před několika dny Vietnamce, který měl ve svém VW Passatu pod koberečkem dva igelitové sáčky s pervitinem v hodnotě vyšší než sto tisíc korun.