Lékař Zdeněk Slavík očkuje Jonáše Maxe proti encefalitidě. Díky vakcíně mohou rodiče malých dětí předejít velkým problémům., Stanislav Ďoubal, 5plus2

Děti z chrastavské školky jsou sledovány hygieniky a lékaři. Epidemie by zde propukla, pokud by některý z rodičů ignoroval nařízení. | foto: Stanislav Ďoubal

Mateřská škola je kvůli žloutence v karanténě, děti nesmí ani do bazénu

  • 0
Do karantény poslali hygienici sedm desítek dětí v Mateřské školce Chrastava. Až do 9. srpna nesmějí chodit do bazénů, na koupaliště nebo s rodiči na návštěvy k jiným lidem. Mimořádné opatření má zabránit šíření nakažlivé žloutenky typu A, kterou si jedno z dětí přivezlo z dovolené.

Děti navíc musí společně s rodiči třikrát na odběry krve a mýt si ruce alkoholovým dezinfekčním přípravkem.

„Jedna rodina si onemocnění přivezla ze zahraniční dovolené, o dalším případu nevím. Znamená to pro nás jisté komplikace, byli jsme přes léto zvyklí soustředit děti z odloučených pracovišť, které školka využívá, pouze do jedné. To teď není možné,“ informoval starosta Chrastavy Michael Canov (SLK).

Kdo nařízení poruší, riskuje policejní stíhání

Děti mají zakázáno stýkat se s jinými lidmi, například je rodiče nesmějí brát na žádný zájezd nebo je poslat na dětský tábor, kde by přišly do jiného kolektivu. 

„Je to nepříjemné opatření, ale má smysl. Naše populace není příliš imunní vůči žloutence, lidé často nejsou očkováni. Vychází z legislativy,“ upozornila vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová. 

Kontrolovat, jestli rodiče nařízená opatření dodržují, není vzhledem k počtu ohrožených dětí technicky možné. Hygienici spoléhají na to, že rodiče riziko nepodcení. „Je to postaveno hlavně na vzájemné důvěře. Pokud by nařízení někdo sabotoval, riskuje obvinění z trestného činu šíření nakažlivé choroby,“ varovala epidemioložka. 

Jak učitelky a děti karanténu snášejí, nechtěla ředitelka školy Helena Hochmanová komentovat. „Nepitvejte se v tom, jenom nám tím škodíte,“ vzkázala pouze.