Hotel hostil Kafku i první striptýz, majitel tam chce vrátit plesy

  • 0
Plesy, koncerty nebo divadelní představení by se zase mohly vrátit do secesního sálu Hotelu Praha v Jablonci nad Nisou. Jeho nový vlastník, jablonecký podnikatel Jaromír Schubert, uvažuje o jeho znovuotevření.

„Podobný stylový společenský sál v centru města citelně chybí,“ připomíná. Hotel, který je architektonickou kulturní památkou a o nějž se ucházelo sedm dalších investorů, vydražil před půl rokem za 34 milionů korun.

Prostory hotelu nabízí Schubertova realitní kancelář k pronájmu, tedy nejen sál, ale i kanceláře nebo byty. Současně ale připravuje i podklady pro úpravy, které mají rozšířit stávající možnosti využití sálu.

„Po obnově má charakter galerie, chceme ale, aby sloužil jako víceúčelový společenský sál,“ vysvětlil majitel novorenesanční stavby v Komenského ulici, která vešla do podvědomí lidí tím, že ní nocoval spisovatel Franz Kafka a že hotel hostil první striptýz v Československu.

V sále by mělo vyrůst nové mobilní jeviště a zázemí pro umělce. Víc než dvoumilionová investice zahrnuje i rozšíření toalet, vybudování šaten pro návštěvníky a také moderního baru.

„Potom půjde sál jednoduše přestavit a využívat ho třeba pro konference nebo přednášky, při plesu se do něj vejde pohodlně přes 150 lidí. Mohly by se sem vrátit třeba taneční,“ plánuje Schubert. Podle něj je nejsložitější splnit všechny požadavky staronového využití a přitom sál nijak neznehodnodit.

Na plesy jen na Střelnici nebo do Eurocentra

Jablonecké plesy se nyní mohou odehrávat jen na dvou místech. V moderním, ale ničím výjimečném Eurocentru, které navíc v sezoně nestačí uspokojit poptávku, nebo v nové Střelnici. Ta ovšem nemá zdaleka tak velkou kapacitu.

I proto již dříve primátor města Petr Beitl avizoval, že i jablonecká radnice má zájem na opětovném fungování sálu, a to i pro aktivity města. O využití prostor už uvažuje například agentura, která zajišťuje benefiční bazar zpěvačky Báry Basikové.

Schubert se zabýval dříve hlavně výrobou bižuterie, potom produkcí a prodejem uměleckého skla. Teď ho ale zaměstnává především správa vlastních realit v centrum Jablonce a Liberce.

Čtyři z nich jsou památkově chráněné a všechny jsou v příkladném stavu. „Zakládám si na tom, když něco vlastním, přináší to i zodpovědnost za péči o majetek,“ tvrdí.

Hotel Praha už Schubert dříve jednou vlastnil, koupil ho v soudní dražbě v době, kdy býval zanedbanou vietnamskou tržnicí. A v podstatě ho zachránil před demolicí, k níž tehdy budova směřovala. Potom se mu podařilo sehnat z evropských fondů 68 milionu na rekonstrukci, sám se do ní nakonec nepustil.

„Děsil jsem se administrativy související s čerpáním a zúčtováním dotace, byrokracie a kontrol. Vždycky jsem pracoval jen se svými penězi,“ vysvětluje.

Hotel byl v insolvenci

Obchodní podíly proto i spolu se svým společníkem prodali stavební firmě Dům pohody, která obnovu hotelu realizovala v letech 2009 až 2011 a změnila ho v polyfunkční dům.

Oprava přišla na 116 milionů korun bez daně a téměř dvě třetiny na ni přispěla z programu na záchranu brownfieldu Evropská unie. Poslední vlastník památky, společnost Hotel Praha, dceřiná firma společnosti Dům pohody, se však ocitla v insolvenci a zkrachovala.

Kontroloři z Úřadu Regionální rady Severovýchod (ROP) navíc zjistili, že tehdejší vlastník hotelu dotaci zneužil a místo kanceláří a obchodů postavil v hotelu 15 bytů.

„Jednalo se o 62 milionů korun a dalších 61 milionů činí penále, obě pohledávky jsme přihlásili do insolvenčního řízení. Zatím však nevíme, kolik na nás z dražby zbude,“ upřesňuje mluvčí ROP Severovýchod Silvie Špryňarová.

Regionální rada podala už dříve trestní oznámení na mateřskou společnost Dům pohody v souvislosti s přestavbou lázní v Chrastavě. Bývalý vlastník společnosti Jan Imlauf a další lidé jsou podezřelí z podvodu při čerpání evropské dotace. Unie na lázně přispěla 120 miliony korunami, které chce rovněž zpět.

Secese i art deco

„I v případě lázní jsme pro aukci,“ podotkla mluvčí. Nyní budou věřitelé rozhodovat o návrhu na zpeněžení majetku. Vyvolávací cena by měla činit 59,9 milionu korun. „Pokud návrh přijmou, pak už by nemělo dražbě nic bránit,“ dodala.

Novorenesanční hotel Praha vybudoval v Jablonci roce 1879 Gustav Geling. Přístavba je v secesním slohu a vnitřní interiér z meziválečného období ve stylu art deco.

Rodina Gelingů ho vlastnila do roku 1944. Od roku 1945 nesl hotel jméno Praha, v letech 1951 až 1990 patřil státnímu podniku Restaurace a jídelny. Poté se tam vystřídalo několik majitelů, hotel chátral až se změnil ve vietnamskou tržnici.

Schubert hotel nyní koupil i kvůli tomu, že zadní přístup k němu vede přes jeho pozemky. „Navíc k němu mám citový vztah, chodil jsem tam hrát s kapelou na plesy, když jsem si jako mladý potřeboval přivydělat,“ uzavírá.