„Pronajmeme zákazníkům prostor, kde si data uloží. Půjde o jakési kóje, skříně,...

„Pronajmeme zákazníkům prostor, kde si data uloží. Půjde o jakési kóje, skříně, kde data budou zálohována,“ vysvětluje Martin Rybníček z firmy CS spoje. Na snímku se synem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V pohraničí plánují obří úložiště dat. Spolyká elektřinu za 30 milionů

  • 116
Bude to něco jako přísně střežený trezor v bance. Uvnitř se ale nebudou ukrývat peníze, diamanty či cenné papíry, ale počítačová data. Liberecká firma CS spoje chce v průmyslové zóně v Hrádku nad Nisou vystavět obří úložiště dat za bezmála 130 milionů korun.

Půjde o jediné podobné centrum v Libereckém kraji a severně od Prahy. Zároveň areál o velikosti přibližně čtyř tisíc čtverečních metrů bude jedním z největších polykačů elektřiny na Hrádecku. Investoři počítají, že náklady na elektřinu se ročně vyšplhají až k 30 milionům korun.

Svá data si tu budou moci bezpečně uložit firmy, státní správa či samospráva, ale i soukromníci. „Jednoduše řečeno, pronajmeme našim zákazníkům prostor, kde si data uloží. Půjde o jakési kóje, skříně, kde data budou zálohována,“ vysvětluje Martin Rybníček z firmy CS spoje.

Zároveň dodává, že firma již má poptávku od prvních zákazníků. Centrum se podle něj zaplní po etapách. „Nyní jsme ve fázi jednání s developerem a zahájení územního řízení. Pokud vše půjde tak, jak si plánujeme, stavět bychom mohli začít letos na podzim a hotovo by mohlo být na podzim roku 2018,“ odhaluje Rybníček.

Hrádek nad Nisou je pro společnost optimálním místem. Je tu totiž dostatečná kapacita elektrické energie a blízko je hranice s Polskem a Německem. CS spoje by totiž chtěly mít jeden záložní zdroj elektrické energie na polském území. Další pak povede z rozvodny v Hrádku-Grabštejně.

Firma by chtěla cílit i na zahraniční klientelu, třeba z Německa. Navíc místo, kde má hala se servery vyrůst, není v zátopové oblasti. „Největší kámen úrazu je elektrická energie. Zde to bude vycházet na nějakých třicet milionů ročně,“ uvádí Rybníček.

Přísné bezpečnostní podmínky? Otisky prstů i sken oční sítnice

V praxi to bude znamenat, že jestli na českém území vypadne proud, nahradí ho proud z polského území. Připraveny budou ovšem i agregáty a záložní baterie.

Uvnitř datového centra budou platit velice přísné bezpečnostní podmínky. Areál bude oplocený, střežen ostrahou a neustále pod dohledem kamer.

„Každý zákazník bude mít vstup jen do určitého svého vyhrazeného prostoru. Vše bude na kartu, budou tady skeny otisků prstů nebo oční sítnice,“ tvrdí Martin Rybníček.

Centrum však pro Hrádek nenabídne příliš nových pracovních míst. Nad jeho chodem bude bdít asi jen pět lidí, kteří musí mít velice specifickou a odbornou kvalifikaci.

V Hrádku jsou zatím opatrní

Starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka záměr firmy vítá, ale je zatím trochu rozpačitý.

„Jakýkoliv záměr tohoto typu samozřejmě vítám, protože nám jistě přinese spoustu zajímavých a vzdělaných lidí, ale nelíbí se mi začátek komunikace ze strany firmy CS spoje, je trochu nešťastný. O svém záměru mluví nejprve do médií a neosloví jako první starostu města, na jehož území má hala stát. Ta zóna se totiž skládá nejen z pozemků soukromého vlastníka, ale i města. Není to proto úplně ideální začátek naší spolupráce, ale věřím, že spolupráce bude nakonec pro město příznivá,“ říká Horinka.

Podobný projekt jako v Hrádku investoři plánují také v Liberci. Administrativně technické centrum pro uložení dat má vyrůst v místě obří jámy ve čtvrti Perštýn. Půjde ale oproti tomu hrádeckému převážně o neveřejné úložiště dat.