Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martina Čermáková

Děti si vyrobí korálek či figurku. Artpark chce lákat mladé k bižuterii

  • 0
V areálu jabloneckého Eurocentra plánují vybudovat takzvaný Artpark. V něm se nejmladší generace bude seznamovat s tradičními řemesly Jablonecka - sklářstvím a bižuterií. Děti si tu mohou pod dozorem lektorů osahat foukání skla, výrobu vinutých perel nebo zdobení vánočních ozdob.

Projekt by mohl pomoci bižuternímu průmyslu. Ten sice před několika lety vybředl z krize a je na vzestupu, ale chybí mu mladí lidé.

Projekt za téměř 3,5 milionu korun odsouhlasili jablonečtí zastupitelé, nyní bude bojovat o dotaci z evropských fondů. Pokud ji dostane, rozeběhnout by se mohl již příští rok. Zázemí by Artpark našel ve výstavním pavilonu S4, který je v areálu Eurocentra nejméně využívaný.

„Pro nejmenší děti, a to již od tří let, by tu byly nejrůznější prolézačky, pro větší děti pak dílny. Zde by se děti mohly učit vyrobit korálek, náhrdelník, nebo vyfouknout skleněnou figurku. Nebylo by to ale určeno jen pro děti, ale i pro turisty a celé rodiny,“ popisuje ředitelka Eurocentra Marta Procházková.

Jako lektoři by v Artparku působili učitelé a mistři ze Střední odborné školy řemesel a služeb ve Smetanově ulici. Jde o jednu z mála škol v regionu, kde jsou ještě učební obory spojené se sklem a bižuterií, jako je Sklář - výrobce a zušlechťovatel skla či Výrobce bižuterie a dekorativních předmětů.

O dotaci na projekt žádá česká strana společně s Poláky, konkrétně s Městským domem kultury Muflon v Jelení Hoře.

„S Muflonem spolupracujeme již dlouhodobě, ať už jde třeba o výstavy fotografií nebo koncerty hudebníků. Víme ale, že Poláci mají čím dál větší zájem o bižuterní a sklářské workshopy. Například když se u nás koná veletrh cestovního ruchu nebo folklórní festival a je na něm workshop navlékání korálků, tak je zcela v obležení lidí a hlavně dětí,“ potvrzuje Procházková zájem o jabloneckou bižuterii.

Každý rok velký workshop

Velký workshop pak organizátoři chystají na každoroční výstavě a módní přehlídce Křehká krása. V rámci Artparku pak poběží nejrůznější doprovodné programy. Ať již taneční nebo hudební.

Projekt Artparku by mohl nalákat ke sklu a bižuterii mladou generaci. I když tento specifický průmysl opět expanduje do celého světa, chybí mu lidé. Firmy nemají dostatek odborníků jako jsou pasíři či foukači skla.

A pokud se tento trend nezastaví, může nastat problém s tím, že výrobci nebudou schopni zajistit dostatek produktů, aby uspokojili všechny své zákazníky. Svaz výrobců skla a bižuterie se proto obrátil na úřad práce.

„Podařilo se nám překonat administrativní překážky a od jara chodí šest uchazečů o zaměstnání na rekvalifikační kurz na pasíře,“ uvedl v dubnu předseda Svazu výrobců skla a bižuterie Pavel Kopáček.

Účastníci kurzu se ale nenaučí pasířinu do takové hloubky jako kdyby dělali učební obor. „Základy však zvládnou a záleží jenom na nich, jak se budou dál zlepšovat,“ upozorňuje Helena Havrdová, jež vede budoucí pasíře při praxi v dílnách.