Najatí dělníci by měli na jámě na Perštýně pracovat minimálně týden.

Najatí dělníci by měli na jámě na Perštýně pracovat minimálně týden. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Začaly práce na ostudném kráteru. Místo něj vznikne inovační centrum

  • 7
Dlouhá léta zarůstala plevelem a na jejím dně vzniklo jezero, kde se dnes prohánějí hejna kachen. V ostudné jámě na Perštýně v centru Liberce měla původně stát nákupní galerie s byty, teď tam plánuje investor velké inovační centrum. V pondělí už začal s její první proměnou.

„Musíme svah vyčistit od náletů a nepořádku, aby tam nebyly černé skládky a nedošlo k nějakému zranění, přece jen ty svahy jsou velmi prudké,“ uvedl Jiří Šolc, liberecký zastupitel za Starosty, který stál u zrodu celého projektu. Najatí dělníci by tu měli pracovat minimálně týden. Areál o rozloze téměř čtyři a půl hektarů je oplocený a hlídá ho bezpečnostní agentura.

Kromě čištění pozemku od náletů se budou podle Šolce přesně zaměřovat také vzrostlé stromy. Ty se kácet nebudou, ale musejí zapadnout do připravované územní studie na celou čtvrť, která už je prakticky před dokončením.

Její součástí je i dopravní studie. Ta dopadla ve prospěch projektu, firma Valbek, která ji prováděla, jen doporučila drobná opatření. „Stavba nijak nenaruší dopravu v centru, spíše naopak, ta jednoduchá dopravní opatření, která tam provedeme, průjezd současnou komplikovanou křižovatkou ještě zjednoduší,“ prohlásil zastupitel.

Konkrétnější zatím být nechtěl, studii totiž dostane do rukou nejdříve rada města. „Můžu jen prozradit, že tam nebudeme dělat žádný nový kruhový objezd, ani semafory,“ doplnil.

Serverové centrum, byty i park

Za projektem administrativně technického centra stojí Liberecký investiční fond (LIF), který vlastní mimo jiné i pivovar Svijany. Kromě bezpečného serverového centra pro uložení počítačových dat, které se bude nacházet v dolní části, má být v areálu ještě šest administrativních budov, parkoviště, atypické obytné domy i veřejný park.

Dříve, než za dva roky se ale stavět nebude. Podle Šolce zatím prochází projekt byrokratickým kolečkem. „Nejdříve musíme odevzdat územní studii městu a počkat, až ji schválí. Potom musíme vytvořit dokumentaci pro územní rozhodnutí, které předložíme stavebnímu úřadu a ten nám ho počítám tak za rok vydá. A na základě toho pak budeme dělat dokumentaci pro stavební povolení, které pak zase předložíme stavebnímu úřadu a budeme doufat, že ho dostaneme. Můj odhad tedy je, že pokud budeme mít veškerá povolení v rukou do roku 2018, tak jsme opravdu dobří,“ vypočítal Šolc.

Až 300 pracovních míst

Na záměru se však nic nemění, Liberecké inovační centrum na místě dnešní jámy na Perštýně vyroste. Momentálně teď investor oslovuje průběžně firmy, které by v něm chtěly sídlit. Vzniknout tu má až tři sta nových pracovních míst, odborníci by mohli přicházet z tuzemska i ze zahraničí.

„Počítáme s kapitálem 1,2 miliardy korun. Perštýn se zařadí mezi naše největší projekty, které jsme zatím uskutečnili,“ uvedl před časem Tomáš Kučera, člen představenstva LIF.

Projekt má zatím podporu i od vedení města. „Je to do velké míry i odvaha investorů, není to vůbec laciný projekt a navíc je to velmi složité území. Budou se jistě potýkat s velkou odbornou i laickou kritikou. Ale mně se studie líbí a myslím, že něco takového tam patří,“ zmínil Tibor Batthyány, primátor Liberce.

Navíc, coby člověk, který se v oboru informačních technologií pohyboval, ví, že je to oblast, která se bude neustále vyvíjet. „Investor ale bude muset prokázat i obchodní umění, aby sem přitáhl firmy. Podobných center už roste po republice více. Na druhou stranu jako město chceme tento záměr podporovat a pokud splní všechny podmínky, určitě nebudeme ti, kteří ho budou brzdit,“ dodal primátor.