Tentokrát se nemoc šíří hlavně mezi narkomany a lidmi ze sociálně slabších skupin. Ilustrační snímek

Tentokrát se nemoc šíří hlavně mezi narkomany a lidmi ze sociálně slabších skupin. Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V kraji je přes 70 případů žloutenky. Nejvíc nakažených je na Jablonecku

  • 0
Už jedenasedmdesát případů žloutenky typu A hlásí hygienici od začátku letošního roku v Libereckém kraji. Nejvíce nemocných pochází z Jablonecka, tady zaznamenali lékaři už třiapadesát nakažených, nejméně jich naopak je na Českolipsku a v okresu Semily.

Spolu s Karlovarským patří ten Liberecký ke krajům, kde je žloutenka rozšířená nejvíce.

S nemocí se ostatně lidé v regionu potýkali už v loňském roce. A i tehdy hlásili hygienici nejvyšší výskyt právě na Jablonecku, odkud pocházel i první případ. Jenže zatímco tehdy bylo podle odborníků zdrojem nákazy zřejmě jídlo, tentokrát se nemoc šíří hlavně mezi narkomany a lidmi ze sociálně slabších skupin.

Žloutenka typu A se přenáší dotykem, kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty.

„Inkubační doba, tedy doba od vniknutí viru do organizmu k prvním příznakům onemocnění, je 15 až 50 dní. Již na jejím konci se objevují příznaky podobné chřipce, žaludečním nebo střevním nemocem. Po této fázi pak nastupuje žloutenka, současně s ní má pacient tmavší moč, světlou stolici a svědí jej kůže,“ přiblížila mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Hygienici doporučují očkování

Hygienici proto doporučují lidem očkování. Ochrana před nemocí nastupuje už dva týdny po první dávce. Na vakcínu navíc přispívají i pojišťovny. Pokud se totiž člověk dostane do kontaktu s nákazou, na padesát dní ho to vyřadí z běžného života.

Lidé, kteří pracují například v potravinářských provozech, nesmějí chodit do práce. Nepříjemné to může být o letních prázdninách i pro děti, které pak nemohou odjet třeba na tábor nebo na školu v přírodě. Zakázané jsou také návštěvy veřejných bazénů či sauny.