Křižany vyhlásily veřejnou sbírku s názvem Oprava střechy kostela sv. Šimona a

Křižany vyhlásily veřejnou sbírku s názvem Oprava střechy kostela sv. Šimona a Judy v Žibřidicích. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Kostel u Liberce může ožít po půl století, na faře má být muzeum Sudet

  • 5
Zchátralé kostely v Libereckém kraji dostávají postupnými opravami novou naději. Mnohde i nový rozměr. Obec Křižany na Liberecku chce například proměnit žibřidický kostel a přilehlou faru v ojedinělé muzeum Sudet. Celý zanedbaný areál zároveň opraví.

Obec chce navíc v přilehlé faře vybudovat ojedinělé muzeum Sudet a připomínat mladým lidem nebo školám historii původního osídlení nebo odsunu.

Poslední bohoslužba se v kostele konala před padesáti lety. Tuto dobu ticha ukončil na jaře jarní benefiční koncert. Měl pomoci vybrat peníze potřebné na opravu a také představit lidem projekt opravy kostela a jeho vrácení do života.

"Koncert byl moc úspěšný, navzdory strašlivému počasí přišlo hodně lidí. Někteří, i když žijí v Křižanech nebo Žibřidicích od narození, byli v kostele svatého Šimona a Judy úplně poprvé," zmínil starosta Křižan Václav Honsejk. 

"Nešlo nám ani tak o vybrání peněz, spíš o propagaci našeho záměru tento krásný kostel opravit. Přišli i lidé, kteří se jinak pro vesnici nijak neangažují."

Kostel patří římskokatolické církvi, ta je ochotna památku za symbolickou korunu převést na obec. Přilehlý areál fary by obec chtěla koupit. Přípravy transakce probíhají.

Nejen bohoslužby, ale i koncertní a výstavní sál

"Vidím to jako úžasný nápad. Zájemců o areál bylo více, dát to obci s jasným záměrem, který se dotýká historie, kultury, ale i duchovních záležitostí, má největší smysl. Projekt obce by zachránil nejen kostel, ale dá šanci k obnově kulturního i náboženského života v místě," řekl administrátor farnosti Michal Olekšák.

Po opravě zchátralého kostela by se měly uvnitř znovu konat bohoslužby. Záměr obce je ale mnohem širší. V kostele by bylo místo pro setkávání lidí, koncerty nebo výstavy.

Obec by ráda ve farním areálu uskutečnila i netradiční záměr interaktivního výukového projektu. Má přiblížit život a minulost v Sudetech.

"Jsme Sudety a ta historie pohraničí v pozadí obce pořád je. Mohli bychom toho zároveň využít a představit třeba školám nebo mladým lidem, co vlastně Sudety byly, jací lidé tu žili, co se stalo před válkou a po ní a jak se tu žije dnes," zmínil starosta obce Václav Honsejk.

"Aby si udělali celkový obrázek a neslyšeli jen prázdná slova jako Benešovy dekrety nebo odsun. Pokud vím, podobně ucelená expozice zatím nikde není,"

Doufá, že se obci podaří projekt dotáhnout za využití dotací do pěti let do konce. Obec počítá s tím, že bude spolupracovat s významnými kapacitami na historii.

Obec vyhlásila veřejnou sbírku

Případní zájemci mohou na obnovu kostela přispět už dnes. Obec vyhlásila veřejnou sbírku s názvem Oprava střechy kostela sv. Šimona a Judy v Žibřidicích. Číslo účtu je 107-4930740257/0100.

Příkladů, kdy se církve, obce nebo sdružení pustily do oprav zchátralých kostelů, je v kraji řada. Jedním z nich je unikátní kostel svatého Petra a Pavla v Horním Prysku na Českolipsku. S podporou církve se podařilo místním dobrovolníkům kostel opravit.

Po čtyřiceti letech má opět zvon, kostel dostal i novou střechu, krovy, okapy, omítku i novu zeď okolo kostela. Obnovou prošly i oltáře nebo varhany.

Opravou prošel i významný barokní kostel svatého Jana Křtitele v Brenné nedaleko Zákup. "Je to pravděpodobně umělecky nejvýznamnější církevní barokní stavba na Českolipsku," uvedl před časem Michal Panáček z Národního památkového ústavu v Liberci.

Stav kostela před devíti lety byl tristní. Zřítila se čtvrtina klenby. Obnova byla proto náročná, stavbaři museli nejdříve staticky zajistit stropní konstrukci.

Postupně opravili poškozené krovy a položili novou krytinu, obnovili okapní žlaby, svody a další klempířské prvky. Nově vyzdili celou korunní římsu západního průčelí. V průběhu šesti let se do kostela investovalo přes šest milionů korun.