„Bude-li mít maminka zájem, porodní asistentka ji navštíví doma, zkontroluje,...

„Bude-li mít maminka zájem, porodní asistentka ji navštíví doma, zkontroluje, jestli se dobře hojí, případně poradí s kojením,“ říká o připravované novince v liberecké nemocnici vedoucí sestra gynekologicko porodnického oddělení Zuzana Paukertová (na snímku). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Liberci chystají unikátní službu. Asistentka poradí matkám po porodu

  • 3
V liberecké nemocnici chystají v průběhu května unikátní službu pro maminky po porodu. Asistentka k nim přijde domů, prohlédne je, probere s nimi případné problémy a poradí, jak dál.

Předporodní kurzy, setkávání budoucích maminek i jejich partnerů s lékaři a porodními asistentkami nebo rady, jak sestavit porodní plán podle možností nemocnice.

To jsou momenty, které mají umožnit ženám připravit se na porod v liberecké nemocnici a prožít ho bez stresu. Teď tu navíc chystají novinku - návštěvy porodní asistentky u žen v šestinedělí.

„Chceme ženám pomoci s věcmi, které je trápí a které mohou vyřešit doma, aby se nemusely s novorozenětem trmácet někam do ordinace,“ vysvětluje vedoucí sestra gynekologicko-porodnického oddělení Zuzana Paukertová.

Rodičky pobývají v nemocnici v průměru tři dny a některé ještě méně, pokud jde o takzvaný ambulantní porod. Doma pak mají drobné zdravotní problémy - nehojí se jim šití, nedaří se kojení, nebo se jim zdá, že mimino nepřibývá na váze.

Musejí jít do nemocnice nebo k lékaři, což s tak malým dítětem představuje problém. „Bude-li mít maminka zájem, porodní asistentka ji navštíví doma, zkontroluje, jestli se dobře hojí, jestli se děloha zavinuje, případně poradí s kojením,“ popisuje Paukertová.

Pokud asistentka zjistí problém, pomůže najít odborníka

Pokud asistentka zjistí nějaký zásadnější problém, nasměřuje maminku na příslušné odborníky, například na dětské sestry. Další částí služby bude předporodní kurz v domácím prostředí.

„Jsou ženy, které mají doma malé děti a nemohou si odjet na kurz do nemocnice, protože mají problém sehnat hlídání, nebo se jim ani nikam jít nechce. Tohoto kurzu se mohou účastnit i budoucí otcové,“ říká Paukertová.

Služby si budou maminky platit samy. Za jednu návštěvu dají 500 korun, plus náklady na cestu po návštěvě, která potrvá až půldruhé hodiny. „Pojišťovna ji nehradí, navíc jde o zcela ojedinělý projekt pod záštitou nemocnice,“ upřesňuje Paukertová.

Podle ní ale rozhodně nejde o to, že by se stala liberecká nemocnice tolerantní k domácím porodům.

U těch asistentka pomáhat nebude, ani nebude suplovat těhotenskou péči obvodního gynekologa. „Skutečně bude zajišťovat jen návštěvní službu v šestinedělí a předporodní kurzy v domácích podmínkách. Nikdo z našich porodních asistentek není příznivcem porodu doma,“ upozorňuje Paukertová.

Informace na internetu jsou mnohdy zavádějící

Ženy návštěvu porodních asistentek doma vítají. „Plánuji druhé dítě a určitě ji využiju,“ říká například třicetiletá Liberečanka Daniela Jandová.

„Pamatuji se, že když jsme si před třemi lety přivezli domů syna, byla jsem dost vyděšená. Nešlo mi kojení, pořád jsme měla pocit, že není všechno, jak má být. Ale zároveň jsem nechtěla nikoho otravovat, kdyby to nebylo nic vážného. Takhle alespoň budu mít jistotu,“ poznamenává.

Novinka souvisí s dlouhodobým projektem Feminafest, jehož hlavním tématem je žena. Původně začal setkáním nastávajících maminek. „Připadalo mi, že si ženy o těhotenství a porodu vyhledávají informace hlavně po internetu, ty jsou ale neadresné a mnohdy i zavádějící,“ vysvětluje Paukertová.

„Nejlepší by bylo potkat se přímo - maminky, případně tatínkové s porodními asistentkami a lékaři, prohlédnut si prostředí, do kterého jdou. Pak jsem ale zjistila, že to není jen o maminkách a že i ženy v jiném věku a situaci mají spoustu otázek, na které jim nikdo neodpoví, a tak vznikl projekt, který jsme pracovně nazvali Feminafest.“

Problémy jako alkoholismus nebo nevěra partnera

Z původně čtyřhodinového odpoledne je dnes celý den, rozdělený na dva bloky. „Dopoledne se věnuje nějakému tématu - nejprve to byla žena po padesátce, loni zase prevence a letos 10. října jsou na řadě ženská tabu - ztráta dítěte ve vysokém stupni těhotenství, alkoholismus, nevěra partnera, sexuální problémy,“ říká Paukertová.

„Budeme si povídat o věcech, o kterých nikdo nemluví, ale z praxe vím, že ženy trápí a ony si s nimi nevědí rady. Odpoledne je jako vždycky věnované těhotenství.“

Terénní službu porodní asistentky chce nemocnice odstartovat v průběhu května. „Zatím jsme na ni vyčlenili jednu zkušenou porodní asistentku. Uvidíme, jaký bude zájem,“ doplňuje Paukertová.