(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek

V Liberci bude opět záchytka, opilec za přespání zaplatí 2 500 korun

  • 0
Liberecká nemocnice se v příštím roce pustí do stavby záchytky. Vznikne v budově bývalého plicního oddělení, na její stavbu půjde z rozpočtu nemocnice přes tři miliony korun. Pro opilce nebude nocleh právě levný, za přespání zaplatí 2 500 korun.

"Vezmeme si na to zřejmě nějaký střednědobý úvěr," prohlásil Jiří Veselka, generální ředitel nemocnice. Zatím se počítá s tím, že na záchytce bude deset lůžek, dva pokoje budou pouze pro jednoho klienta, zbylé čtyři pro dva.

Záchytka v Liberci

Záchytná stanice přestala Liberci sloužit v roce 2000, její provoz byl totiž ztrátový. Město na ni doplácelo ročně dva miliony korun. Liberečtí opilci platili za nocleh 1 500 korun, mimoměstští o sedm set více.

Od roku 2001 se začal o opilce starat Liberecký kraj, který záchytku zrušil a místo ní se jich ujaly nemocnice. Kraj mezi ně rozděloval ročně pět milionů korun.

V pokoji pro opilce bude stát postel zabetonovaná do země, aby se s ní nedalo hýbat, turecký záchod, kolem jen dlažba a kachlíky, žádný nábytek a mříže v okně. Stroze zařízený pokoj bude mít nerozbitné dveře a pohlídá jej kamera chráněná proti zničení.

Nocleh ale vyjde draho. Management zatím částku nastavil na dva a půl tisíce korun. "Oproti Zlínskému kraji jsme ale ještě levní, tam si pacienti záchytky zaplatí za noc 12 700 korun," přiblížil Veselka.

Podle ekonomického ředitele Jiřího Kittnera ale nebudou příjmy z poplatků za záchytku nijak závratné. Nedělá si totiž iluze o tom, že všichni za pobyt zaplatí. Otázkou tak zůstává, jak moc úspěšná bude nemocnice při vymáhání poplatku.

S opilci nemocniční personál bojuje

Podle plánů by měly na provoz přispívat i jednotlivé obce, jejichž obyvatelé na zamřížovaném pokoji skončí. Záchytka má sloužit hlavně opilcům z Liberecka, Frýdlantska, Jablonecka a Turnovska. Ty ze vzdálenějších míst kraje budou muset ošetřit v tamních nemocnicích.

Tak to ostatně funguje i v Liberci. Lidé zmožení alkoholem končí zatím buď na ambulancích či lůžkových odděleních interny, chirurgie, psychiatrie či na dětském oddělení nemocnice. A personálu často přidělávají práci navíc. Často jsou také agresivní, výjimkou tak nejsou ani slovní či fyzické útoky.

Lékaři si ale nemohou dovolit podnapilého člověka propustit zpět na ulici, a tak často na oddělení přespí. Pro sestřičky je to ale velká zátěž.

"Jediný opilec na oddělení zatíží sestřičku tak, že se nemůže věnovat ostatním. Když se probudí, je hlučný, agresivní, chce pít, kouřit a někdy se i pomočí," uvedl nedávno lékařský ředitel Jan Mečl.