(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Salač, MAFRA

Chudoba se prohlubuje. Ve školách kvůli tomu přibývá hladových dětí

  • 24
V Liberci stále přibývá dětí, jejichž rodiče si nemohou dovolit platit jim obědy ve školní jídelně. Město se proto zapojilo do projektu ministerstva práce a sociálních věcí, které chudým rodinám na obědy přispěje. Rodiče k tomu budou potřebovat potvrzení, že mají nárok na sociální dávky.

Chtěly by chodit se svými spolužáky na obědy, ale nemohou. Zůstávají sedět smutně v šatně a čekají, až se jejich kamarádi najedí. Jejich rodiče totiž nemají na obědy peníze, částka pět set korun měsíčně je pro ně velkým zásahem do rodinného rozpočtu.

I proto se město Liberec zapojilo do projektu ministerstva práce a sociálních věcí, které chce školákům obědy platit. „Žádné dítě by nemělo mít ve škole hlad. Pokud rodiče nedokáží dětem obědy ve škole zaplatit, není to chyba dětí a neměly by kvůli tomu strádat,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.

Z libereckých škol budou o příspěvek na obědy usilovat základní školy Broumovská, Na Výběžku, ul. 5. května, Dobiášova a U Školy. „Víc škol zájem neprojevilo,“ oznámil Tibor Batthyány, primátor Liberce.

Podle jeho náměstka Ivana Langra reaguje radnice na vzrůstající počet dětí, které ve školách neobědvají, protože na to jejich rodiče nemají peníze. „Nejde přitom jen o rodiny ze sociálně vyloučených lokalit, ale třeba i o samoživitele,“ přiblížil náměstek.

Absence školního oběda přitom může mít dopad nejen na zdravotní stav dětí, ale i na jejich psychický a sociální vývoj. V jídelnách se posilují kamarádské vztahy a děti, které do nich nechodí, si mohou připadat vyloučené.

Děti se cítí hloupě, míní psycholog

„Přinejmenším se cítí hloupě, když ostatní na oběd jít mohou a oni ne. A jsem rád, že se to konečně začalo trochu řešit. Dříve se sociální rozdíly poznaly třeba podle značkového oblečení, bohužel ty rozdíly se stále zvětšují a je smutné, že se projevují už i ve formě toho, kdo si může a kdo nemůže dovolit jít na oběd,“ upozornil Miroslav Hudec, českolipský dětský psycholog.

O příspěvek si mohou požádat rodiče dětí ve věku od tří do patnácti let, které navštěvují mateřskou nebo základní školu. Podle ředitelky Základní školy Na Výběžku Jarmily Plaché musejí doložit, že pobírají sociální dávky. Stravné pak za dítě uhradí krajský úřad.

„Na naší škole nejde o velký počet dětí, ale pár se jich tu vždy najde. Spolupracujeme i se společností Women for Women, která těmto dětem obědy platí. Narozdíl od projektu ministerstva ale této společnosti se nemusejí rodiče prokazovat dávkami, zaručíme se za ně my jako škola,“ podotkla ředitelka.

Na projekt se ministerstvu podařilo sehnat z evropských fondů zhruba čtyři sta milionů korun, z toho se podaří zaplatit obědy až dvaceti tisícům dětí ročně.