Na liberecké univerzitě bude studenty učit gastronomii i Bořek Šípek.

Na liberecké univerzitě bude studenty učit gastronomii i Bořek Šípek. | foto: MAFRA

Bořek Šípek bude učit v Liberci o jídle. Na fakultě architektury

  • 3
Studuji fakultu umění a architektury a učíme se tam o jídle. Jestli vám tohle příště řekne posluchač liberecké Technické univerzity, rozhodně si neťukejte na čelo. Vysoká škola totiž od prvního října otevírá nový předmět - aristologii, neboli umění gastronomie. A v budoucnu tu dokonce chtějí založit stejnojmennou katedru.

Na světě existuje jen málo míst, kde můžete takovýto obor studovat, v Česku žádné. V Evropě to jde třeba v Dánsku nebo Německu. Nyní i v Liberci. Architektonická fakulta ale nechce vychovávat manažery hotelů či kuchaře, ale znalce a kritiky jídla, kteří o něm budou přednášet nebo psát.

"Zatím otevíráme na zkoušku dva ateliéry pro studenty magisterských oborů, jeden povedu já a druhý profesor Bořek Šípek, který je gurmán a má v této oblasti velké zkušenosti," říká děkan fakulty Zdeněk Fránek. Ten je hybnou pákou celého projektu. "Napadlo mě to při služebním pobytu na univerzitě v Chile."

Už příští rok chce škola získat akreditaci. Ještě tu ale nejsou rozhodnuti, zda půjde o studium dvouleté či čtyřleté a zda bude jenom denní nebo i dálkové. "Každopádně chceme co nejdříve otevřít katedru Umění a gastronomie a také doktorské studium tohoto oboru," dodává Fránek.

Kromě známého designéra Bořka Šípka bude na škole také klinický psycholog Petr Rezek, historik umění Karel Holub nebo přední gurmet a gastronomický kritik Vladimír Poštulka. "Chceme učit gastronomii v kulturních souvislostech, uchopit celou problematiku z různých hledisek, jako je filozofie či historie," uvádí Poštulka.

V oboru pracují lidé bez vzdělání

Absolventi se podle něj na trhu práce neztratí. "Dnes v tomto oboru často pracují amatéři, kteří nemají žádnou průpravu a vzdělání. Každý den se v novinách dočítám různé nesmysly a omyly o jídle, třeba o lanýžích. Člověk se to musí naučit. Je naprostý omyl posuzovat jídlo z hlediska toho, jestli mi chutnalo, nebo ne," domnívá se znalec.

Na škole nebudou chybět přednášky o historii, ale také reálná příprava - třeba schůzky s předními kuchaři. Zatím se neví, zda na fakultě bude jeden z ateliérů zařízen jako kuchyň. "Možná budeme studenty do špičkových restaurací vodit. A lidé mají zájem. Jen poté, co jsme oznámili náš záměr, jsem měl dvacet telefonátů, že by se někdo chtěl přihlásit," uzavírá Poštulka.

Václav Vinš, lektor Vysoké školy hotelové v Praze, však jeho nadšení krotí: "Nelíbí se mi, že to v Liberci chtějí na studentech nejprve ověřovat a pak teprve žádat o akreditaci. Dělají si reklamu na obor, který ji ještě nemá a navíc rovnou mluví o doktorském programu, tahle se nedá se studenty experimentovat."

Podle Vinše je záměr spustit výuku bez jakéhokoliv zázemí a zkušeností smutnou informací.

Naopak bývalý ředitel turnovské hotelové školy Otakar Špetlík obor vítá: "Bylo by to dobré jako dálkové studium pro lidi z oboru, kteří by si mohli zvýšit kvalifikaci. Sám bych o tom uvažoval," myslí si.