Interiér liberecké nemocnice.

Interiér liberecké nemocnice. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Smělé plány Liberce: Nemocnici chtějí za miliardy přesunout na letiště

  • 12
Návrh územního plánu počítá s přesunem liberecké krajské nemocnice na periférii k letišti. Mohla by se tam lépe rozvíjet než ve stísněném centru. Projekt by ale spolykal miliardy, které kraj ani město nemají.

"Současná nemocnice se nemůže výrazně rozvíjet, protože jí to stísněné centrum města neumožňuje," vysvětlila mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.

V návrhu územního plánu má navržený areál devět hektarů. Rozkládá se mezi ulicemi Partyzánská a Sousedská. "Do plochy letiště navržená nemocnice nezasahuje. Je to bývalý areál armády," zmínil Adam Lenert, referent oddělení územního plánování liberecké radnice.

Případné získání pozemků vlastněných armádou, by mělo být schůdné. Část jich město vlastní.

Přemístění nemocnice je vizí tvůrce územního plánu architekta Plašila. Město jako spolumajitel nemocnice se k němu přidává. "Husova ulice, kde nyní nemocnice stojí, nemá dostatečnou kapacitu, chybí tam parkování," upřesnil před časem architekt Jiří Plašil.

Podle něj by byl v nové nemocnici možný rozvoj ambulantní péče, záchranné služby i specializovaných oborů, jako je traumatologie, kardiologie či neurochirurgie.

Do nemocnice by mohla vést tramvaj

V územním plánu se dokonce počítá i s tím, že by k areálu vedla tramvajová trať. Jednalo by se o odbočku trati do Pavlovic. Má vazbu i na městskou obvodovou komunikaci, která v územním plánu vede pod Ještědem a počítá s propojením ulic Partyzánské a Domky tunelem.

Nemocnice zatím pracuje na strategii svého dalšího rozvoje. Počítá s oběma variantami, tedy s přesunem i rozvojem na současném místě.

"Bude samozřejmě záležet na vlastnících, jak se rozhodnou. Nemocnice není v ideálním stavebním stavu, ve stávajícím místě se můžeme rozvíjet pomalu. Stavba moderní nemocnice na zelené louce by zase rozhodně nebyla levnější než dvě miliardy. Obě varianty jsou ale možné," řekl lékařský ředitel nemocnice Jan Mečl.

I když se v posledních letech do nemocnice investovalo, v dobrém stavu není. Jednotlivá oddělení jsou v několika pavilonech různého stáří.

"Zatím se bohužel neřeklo, jakým směrem se budeme ubírat. Jasnou vizi bychom měli mít do roka," uvedla Zuzana Kocumová, krajská náměstkyně pro zdravotnictví.

Nemocnice dosud nemá vyřešený urgentní příjem, díky kterému se dostane pacient přímo z vrtulníku na operační sály. Připravované řešení pomocí přistávací trojnožky podle náměstkyně není ideální. Zapotřebí by byla třeba i přístavba pro lineární urychlovač onkologického centra.

"Současné prostory jsou sice stísněné, ale osobně jsem spíš pro jejich využívání. Stavba nové nemocnice není vzhledem ke stavu financí kraje reálná, nedají se na ni čerpat žádné dotace. Myslím si také, že nemocnice tvoří jakési srdce města. Kdyby byla na okraji, pokračovalo by vylidňování centra," domnívá se Zuzana Kocumová.