Citrony vypěstované v botanické zahradě jsou prý chutnější a sladší než ty ze...

Citrony vypěstované v botanické zahradě jsou prý chutnější a sladší než ty ze supermarketu. Návštěvníci je však neokusí. | foto: M. Studnička

V liberecké botanické zahradě zrají citrusy, mezi nimi Buddhova ruka

  • 1
Bohatou citrusovou nadílku mají letos v liberecké botanické zahradě. V pavilonu I právě dozrávají pomeranče, citrony a mandarinky. Mají tu i exotický monstrózní cedrát, jemuž se pro bizarní plod přezdívá Buddhova ruka.

Nenápadný keřík zvaný Buddhova ruka plodí vždy koncem roku a přestože nejde o nijak vzácnou rostlinu, tvarem plodů připomínající lidskou ruku se řadí k nejvíce obdivovaným.

„Nemá poživatelnou dužinu a její tlustá vonná kůra se hodí ke kandování. Hlavně však je rostlinou okrasnou,“ vysvětlil ředitel botanické zahrady Miloslav Studnička.

Buddhova ruka je návštěvníky vyhledávaná hříčka přírody.

Rovněž citrony a pomeranče, jimiž jsou teď obaleny keře v pavilonu I, vypadají vzhledněji, než jejich bratříčci a sestry v regálech supermarketů. Podle Studničky je to tím, že plody dozrávají na stromech a nikoliv až poté, co je zelené utrhnou a posílají lodí přes půl světa.

„Naše skleníky propouštějí UV záření, takže plody přirozeně dozrávají. Díky tomu jsou i chutnější, například citrony vůbec nejsou tak kyselé, jak je známe. Jsou krásně šťavnaté, voňavé a nasládlé, že se dají jíst samotné, jen tak,“ pochlubil se ředitel.

„Plody zůstávají na rostlinách co nejdéle, aby je návštěvníci mohli vidět, dokonce ani nemizí, jelikož citrusy jsou umístěny dále od cesty,“ zdůraznila zahradnice Klára Doležalová.

Citrony sní želva

Kdo by i přesto toužil za cenu vstupenky citrusy ochutnat, u vedení zahrady by nepochodil. Jejich konzumace je nejen z důvodu postřiku různými herbicidy zakázána.

Citrusy v botanické

Ve sklenících Botanické zahrady Liberec najdeme kultivar citroníku (Citrus cv. Meyeri), který plodí po celý rok (je tzv. remontantní), a je vhodný i pro pěstování v bytě. Hned vedle je vysazen Citrus sinensis, což je základní odrůda pomerančovníku, a také Citrus cv. Clementina - nejrozšířenější středomořská mandarinka.

Velmi rozsáhlý botanický rod Citrus čítá asi 200 druhů a patří do čeledi routovité (Rutaceae).  Mezi ty nejpěstovanější samozřejmě patří pomerančovník, citroník, grapefruit a mandariny. Méně známé druhy jsou např.: kalamondin, bergamot, bigarádie, pomelo čili šedok, cedrát apod.

„Nemáme k tomu povolení a neexistuje zde odpovídající kontrola. My samozřejmě víme, kdy vyprší ochranná lhůta, ale lidé to vědět nemusí. Plody tedy občas ochutnají zahradníci, ale nejčastěji si na nich smlsne naše želva karetka novoguinejská v blízkém akváriu,“ upřesnil Studnička.

Banány budou až zjara

Liberecká botanická zahrada je známá i svými výpěstky banánů odrůdy Fehi, které se liší od těch obyčejných kakaově hnědou až nafialovělou slupkou a oranžovou dužinou.

„Jsou také mnohem chutnější než banány ze  supermarketů. Na plantážích se pěstují jako luxusní ovoce, protože jsou pro obyčejnou produkci příliš vzrůstné a sklizeň je poněkud těžší,“ dodal ředitel.

Banány však návštěvníci letos v botanické nespatří. Staré výhony zahradníci odstranili, aby se rostlina obměnila. Nové výhony začnou plodit nejdříve zjara.