Jaromír Baxa

Jaromír Baxa | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Liberci hoří spor o městské peníze pro hokejové Bílé Tygry

  • 0
Nedávno se v tisku objevila zpráva, že město Liberec nedává na zdejší hokej žádné peníze. Podle médií schválilo liberecké zastupitelstvo pro Tělovýchovnou jednotu Bílí Tygři na rok 2011 příspěvek 62 330 korun, loni 72 895 korun. Peníze byly určeny pro mládežnické týmy do 19 let.

"Extraligový hokej město nepodporuje a nepodporovalo ho ani v minulých letech," prohlásil Lukáš Kozaczka z kanceláře primátorky.

Podle bývalého ekonomického náměstka Jaromíra Baxy je ale takové tvrzení absurdní. Majitelé hokejového klubu Bílí Tygři mají pronajatou arénu na dvacet let, neplatí žádný nájem a radnice jim dává peníze na provoz.

Když jste byli pár měsíců na radnici, slibovali jste, že se podíváte na financování hokejové arény...
My se chtěli postupně podívat na spoustu věcí, ale Sportovní areál Liberec, který je do financování arény zapojen, na nás vyskočil už při sestavování rozpočtu. Čtyřicet milionů, které do něj město Liberec posílá, aby pak dostalo 35 zpátky, je velká podivnost.

Co vlastně společnost dělá, když nemá, jak jsem se dozvěděl z radnice, žádného zaměstnance?
Sportovní areál Liberec vlastní Tipsport arénu. Je to ale prázdná skořápka, jen se přes ni občas přeúčtuje nějaká drobná investice typu pódia nebo rolby. Jejím jediným příjmem je platba města za pronájem. Liberec si oficiálně arénu od své vlastní společnosti pronajímá. Podstatné je, že Sportovní areál Liberec do loňska dlužil za výstavbu arény. Město za něj dluh zaplatilo a nyní Sportovní areál Liberec nedluží bance, ale městu, kterému by měl dluh splácet.

Z čeho by Sportovní areál Liberec platil, když nic nedělá a nemá žádné příjmy? Nebo aréna vydělává?
Ne, nevydělává - naopak město na její provoz doplácí tím, že si v ní kupuje hodiny, které pak využívají sportovní kluby, mimo jiné Bílí Tygři. Sportovní areál Liberec městu splácí 35 milionů z těch 40, které do něj město pošle, jakoby za nájem arény.

Město pošle do Sportovního areálu Liberec 40 milionů, společnost 35 vrátí, nechá si pět milionů. Na co město potřebuje organizaci, v níž se ročně ztratí pět milionů. Proč to radnice neplatí rovnou?
To zatím nevíme, ale zdá se, že jediné, o co tu jde, je vytvořit zdání pro banky, že se městská společnost, mluvíme stále o Sportovním areálu Liberec, která udělala dluh, podílí na jejím splácení.

Co se stane s těmi pěti miliony, když Sportovní areál Liberec nemá žádné zaměstnance?
Asi jdou do investic do arény. Jenže, protože peníze jdou přes Sportovní areál Liberec, tak ani zastupitelé ani občané nemají šanci zjistit, na co přesně budou použity. Z loňské částky umím rozklíčovat asi polovinu, která šla na zhodnocení arény a jejího okolí. Zbytek, těžko říci.

Díval jsem se do obchodního rejstříku Sportovního areálu Liberec, kdy vznikl, a kdo ho založil. Jsou tam vedle sebe jména Jiří Kittner, Petr Syrovátko (spolumajitel Syneru), Pavel Krenk. Objevuje se tam také anonymní firma Olivier Capital. Proč vlastně Sportovní areál Liberec vznikl?
Je to dost spletitý příběh, do kterého bych se nerad pouštěl, protože by to byly spekulace. Už tehdy se mi ale zdálo vysvětlování, proč společnost vznikla, poněkud kostrbaté. Tuším, že se tehdy argumentovalo tím, že město právě takovou společnost potřebuje, aby se starala o sportovní areály. Po straně se nikoliv potichu mluvilo o tom, že by měla sloužit jako penězovod z města do haly.

Když jsme u penězovodu. Kolik stojí libereckou radnici multifunkční hala? Před pár měsíci jsem napsal, že je na ní asi půlmiliardový dluh, ale napomenul mě bývalý primátor Kittner, že to není pravda. Žádný dluh na ní prý není, je oddlužená.
Z výnosu dluhopisu (ten je dnes cca dvě miliardy - poznámka autora) šlo na halu skoro 600 milionů, takřka třetina všech dluhů města. Kolik radnici hala stojí, je ale obtížné spočítat. Čtyřicet milionů vychází na splátku, pak je tu platba za koncesní smlouvu...

Přeci nemůže být těžké spočítat, kolik peněz z radnice do haly jde.
To byste se divil! Ale můžu se o to pokusit. V podstatě město platí na dvě strany: Sportovnímu areálu Liberec a sestře Syneru (S-Group Sport Facility Management) hotovými penězi za služby, které nepotřebuje, a které jsou skrytou dotací hokeje. Funguje to takto. Za prvé, město si od Sportovního areálu Liberec pronajímá arénu za 40 milionů ročně, z nich Sportovní areál Liberec platí městu 35 milionů jako splátku dluhu. Za druhé, město si musí arénu pronajmout proto, aby její provoz mohlo na základě koncesní smlouvy přenechat firmě S-Group Sport Facility Management propojené se Synerem. Za to město platí 14 milionů korun a protislužbou dostává volné hodiny, které využívají z velké části opět Bílí Tygři, respektive jejich mládež, a pak hokejové třídy škol.

Takže, teď jsme na jaké částce?
V této fázi jde z města 54 milionů na splátku arény, na Sportovní areál Liberec a na provoz arény. Mluvíme ale o letošku, protože každý rok částka podle stávajících smluv roste. Plus odhadem 5-6 milionů, což je dotace na hokej a arénu v naturáliích. To je mechanismus, jak se v Liberci dotuje hokej. Takže na jedné straně je vysypaná kapsa města a na druhé straně prosperující hokejový klub na špičce extraligy napojený na Syner. Samozřejmě, když budete hledat položku Bílí Tygři v rozpočtu města, tak ji tam nenajdete. Nenajdete tam ani to, jak hokej financují firmy, které v Liberci podnikají s laskavým požehnáním radnice. Které to jsou, se stačí podívat na reklamy na ledové ploše.

Když se hala stavěla, tvrdily zlé jazýčky, že si ji nechal od města postavit a zaplatit majitel stavební firmy pro svůj hokejový tým a město mu ji poté bezúplatně pronajalo na dvacet let. Tahle myšlenka se znovu nabízí.
Bezúplatný pronájem by byla ta lepší varianta. Město ještě čtrnáct milionů korun doplácí a ještě má platit investice. Třeba teď připravuje rekonstrukci Svijanské arény!

Že vás přeruším, což je zvlášť pikantní, protože se nová aréna stavěla proto, že se ta Svijanská nevyplatí opravovat. Ale pokračujte...
Město za těch 14 milionů může oficiálně využívat nějaké hodiny v areálu, ne však přímo v aréně. To bych podtrhl. Takže město své volné hodiny poskytuje sportovním klubům,mimo jiné Bílým Tygrům, a školám.

Jestli tomu dobře rozumím, je to stejné, jako by mi město postavilo hotel a dávalo peníze na to, abych ho mohl provozovat…
…a ještě by řeklo, že ve vašem hotelu bude vašim dětem a jejich kamarádům platit ozdravný pobyt. A vy, aby se neřeklo, městu za tento ozdravný pobyt svých dětí dáte slevu.

Víte odkud je tento dialog? "No a teď řekněte vy mně, stejně že…, že to bylo všecko úplně absurdní?" "Bolo. A ako. A povedztě mi, Kefalín, čo vy si představujete pod takým slovom absurdný?"
Jasně! Černí baroni. Dneska jsem přesně tenhle úryvek posílal jedné kolegyni a taky šlo o počínání liberecké radnice. Nicméně tohle celé je absurdní jen z pohledu města a občana. Z pohledu druhé strany to je docela chytré a vše do sebe zapadá. Navíc to má kouzlo, že tento postup nemusí být dopředu naplánovaný. Prostě jako hráč rozehrajete víc variant, jdete si za svým a ze situace vyplyne, jak svého cíle dosáhnete.

Reakce magistrátu: Výsledek? Funkční sportovní areál

MF DNES požádala o stanovisko k rozhovoru s Jaromírem Baxou také náměstka liberecké primátorky pro sport Jiřího Rutkovského.

Ačkoliv je možné s některými názory pana zastupitele Baxy souhlasit, v mnohém podává nepravdivé a zavádějící informace, které poškozují firmu SAL, s.r.o., vlastněnou městem, město Liberec a další subjekty. Věřím, že je to z pouhé neznalosti doložitelných faktů, se kterými jsem ho seznámil.

Údajně zmizelých pět milionů korun má jednoduché vysvětlení, stačí aby se kolega Baxa zeptal buď mne nebo na finančním výboru.

Město se pochopitelně snaží minimalizovat náklady a v únoru letošního roku byl předkládán návrh jednatelů SALu na likvidaci společnosti.

Její zrušení by však přišlo řádově na desítky milionů, navíc z důvodu předpokládaného čerpání dotace z IPRM na Svijanskou arénu a jiné dotace na Atletickou dráhu bylo letos v červnu rozhodnuto na radě města o zachování společnosti SAL s.r.o. a uloženo jednatelům minimalizovat finanční toky mezi městem a společností.

Že město situaci řeší, je zřejmé i z materiálu na toto téma, který bude předložen na listopadovém zastupitelstvu. Obecně co se arény týče, pak město platí za služby, které potřebuje a tou službou je zejména funkční sportovní areál, kde mohou kluby i jednotlivci sportovat. Členství v extralize je pro město významné a zachování a rozvoj hokeje v Liberci je náročný úkol pro majitele klubu.

Město může tomuto sportu pomáhat, což je jistě přáním velké části obyvatel. Proto město podporuje mladé hokejisty - z rozdělovaných hodin je 1/4 přidělována oddílu Bílí Tygři - mládež a cca 1/5 hodin je přidělována sousední školeUŠkoly, která má rozšířenou sportovní výuku.

Je možné diskutovat o výhodnosti a nevýhodnosti koncesní smlouvy, ale výsledkem současného stavu je funkční sportovní areál, který je atraktivní nejen pro občany města, ale též pro jeho návštěvníky.

Jiří Rutkovský, náměstek liberecké primátorky pro sport